Jaki jest koszt projektu domu u architekta?

Projekt domu to dokument, bez którego niemożliwe byłoby przeprowadzenie inwestycji budowlanej. Nie ma przy tym znaczenia, czy planujemy budowę na podstawie zgłoszenia, czy też pozwolenia. Chcąc zakupić plan architektoniczny, możemy wziąć pod uwagę gotowe projekty domów bądź zdecydować się na dokumentację przygotowywaną na nasze indywidualne zamówienie. Ile zapłacimy za poszczególne rozwiązania?

Koszt gotowego projektu domu

Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na zakup gotowego projektu domu. W katalogu pracowni architektonicznej dostępne są tysiące zróżnicowanych propozycji, pośród których bez trudu znajdziemy tą jedyną, idealnie dopasowaną do własnych potrzeb. Ich zaletą jest fakt, że są one dostępne praktycznie „od ręki”. Wystarczy wybrać interesujące nas rozwiązanie i dokonać zakupu, aby w ciągu kilku dni otrzymać komplet dokumentacji. Co istotne, atrakcyjna jest także cena gotowego projektu domu. Koszt zakupu planu niewielkiego budynku mieszkalnego zaczyna się już od około 2 000 złotych. Jeżeli planujemy wzniesienie okazałej, kilkuset metrowej rezydencji, za dokumentację architektoniczną przyjdzie nam zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Od czego zależy koszt gotowego projektu domu? Przede wszystkim jest on uzależniony od metrażu budynku – im obiekt jest większy, tym cena zakupu staje się wyższa. Duże znaczenie ma stopień skomplikowania, związany z wyglądem bryły i ogólną stylistyką. Na ostateczny koszt wpłyną także dodatkowe rozwiązania, takie jak przystosowanie planu pod montaż instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. Pamiętajmy przy tym, że do ceny zakupu projektu domu powinniśmy doliczyć koszt jego adaptacji do posiadanej działki.

Koszt projektu domu na indywidualne zamówienie

Część inwestorów zainteresowanych wzniesieniem oryginalnego budynku, perfekcyjnie dostosowanego do swoich potrzeb, decyduje się na zamówienie indywidualnego projektu domu u architekta. Jego koszt będzie zazwyczaj dwu- lub trzykrotnie wyższy, niż cena, jaką zapłacimy za gotowy plan architektoniczny o zbliżonych parametrach. Za projekt domu o powierzchni około 100 m2, zapłacimy zazwyczaj około 7 000 – 10 000 złotych. Jednocześnie nawiązując współpracę z pracownią architektoniczną, która stworzy dla nas spersonalizowaną koncepcję, nie musimy ponosić kolejnych wydatków związanych z adaptacją. Wybierając to rozwiązanie, na opracowanie rzutów i wizualizacji przyjdzie nam poczekać przynajmniej kilka tygodni – co powinniśmy mieć na uwadze, planując terminy związane z budową. Zarazem projekt na zamówienie pozwoli nam zrealizować plany o wymarzonym domu, który będzie w pełni niepowtarzalny, a przy tym wyjątkowo funkcjonalny i zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Co wpływa na poziom ceny, jaką zapłacimy za przygotowanie indywidualnego projektu domu? 

Podobnie jak w przypadku gotowego planu, decydujące znaczenie ma metraż i stylistyka obiektu oraz zaprojektowane w nim dodatkowe udogodnienia, takie jak nowoczesne instalacje obniżające bieżący koszt eksploatacji. Wyższą kwotę zapłacimy także w sytuacji, gdy zdecydujemy się na nawiązanie współpracy z renomowaną pracownią, która zarazem zaoferuje nam najwyższą jakość świadczonych usług.

Ile kosztuje projekt domu u architekta?

Odpowiedź na to pytanie potrafi być niezwykle zróżnicowana. Koszt planu architektonicznego zależy bowiem od tego jaka jest wielkość, stopień skomplikowania czy zaawansowania technologicznego budynku. Choć niekiedy kwota za projekt może wydawać się nam wysoka, jest to tylko kropla w morzu wydatków związanych z budową. Często w przypadku nietypowych kształtów działek lub trudnych warunków gruntowych rozwiązania indywidualne pozwolą zaoszczędzić koszty związane z adaptacją gotowego lecz niedostosowanego do naszych potrzeb projektu. Jednocześnie starannie przygotowana dokumentacja umożliwi nam sprawniejszą realizację inwestycji i ograniczy ryzyko niepożądanych wydatków – co w ostatecznym rozrachunku może pomóc w obniżeniu ogólnego kosztu przedsięwzięcia.

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl