Jaki uzdatniacz wody do domu wybrać?

Woda w domu powinna spełniać odpowiednie parametry, ponieważ używamy ją do codziennych czynności takich jak gotowanie, zmywanie, kąpiel oraz pranie. Niestety ta z własnego ujęcia bez odpowiedniej filtracji raczej nie nadaje się do użytku. Zdarza się czasem, że woda z istniejącego wodociągu również nie jest zadowalająca. Rozwiązaniem może okazać się uzdatniacz wody.

Kiedy warto zainwestować w uzdatniacz wody?

Uzdatnianie może okazać się konieczne w przypadku:

  • tzw. twardej wody, która powoduje osadzanie się kamienia, zmniejszającego żywotność wielu urządzeń domowych (najczęściej pralek i zmywarek);
  • niesmacznej wody — mamy wtedy do czynienia z metalicznym posmakiem, któremu często towarzyszy brzydki zapach;
  • niebezpiecznej wody, z której chcemy usunąć zanieczyszczenia chemiczne i drobnoustroje;
  • dezynfekcji wody — przeprowadzana jest zwykle w przypadku wody ze studni, która może być skażona biologicznie;
  • kiedy chcemy poprawić smak wody, usuwając z niej na przykład cząsteczki chloru.

Inne technologie uzdatniania stosuje się do wody głębinowej, inne do wody ze studni kopanej, a jeszcze inne do wody wodociągowej. Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem jest stacja uzdatniania, a wybierając ją należy wziąć pod uwagę:

  • jakość wody, od której zależy proces uzdatniania,
  • zużycie wody,
  • warunki montażowe,
  • wymagania użytkowników.

Jak sprawdzić jakość wody?

Woda pitna powinna być zgodna z normami i zaleceniami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858) i Z dnia 20 kwietnia 2010 roku (Dz. U. z dn. 29 kwietnia 2010 r.).

Według zaleceń powinny zostać przebadane wskaźniki:

  • mikrobiologiczne (niedopuszczalne są bakterie grupy E. coli oraz paciorkowce kałowe),
  • fizyczne: odczyn pH 6,5-9,5, mętność 1 NTU, zapach i smak akceptowalny, barwa 151 mg Pt/dm3,
  • chemiczne: twardość ogólna 60-500 mg CaCO3/l, żelazo 200 µg/l, mangan 50 µg/l, azotyny4 0,50 mg/l, azotany4 50 mg/l, chlorki3 250 mg/l, siarczany3 250 mg/l, jon amonowy inaczej amoniak 0,50 mg/l, utlenialność z KMnO4 6 mgO2/l, przewodność 2500 µS/cm.

Badania fizykochemiczne przeprowadza się w akredytowanym laboratorium. Ich koszt wynosi kilkaset złotych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając uzdatniacz wody do domu?

Najważniejszym parametrem jest miesięczne zużycie wody i to do niego dobieramy odpowiedni uzdatniacz. Urządzenie o zbyt małej wydajności będzie nieefektywne, z kolei uzdatniacz wody „na wyrost” znacznie zwiększy koszty inwestycji oraz jego obsługi w kolejnych latach.

Jeżeli woda pochodzi z wodociągu, potrzebne będą także dane na temat poziomu twardości wody, jej zażelazienia oraz zawartości manganu. Szczególnie istotne są dwa ostatnie parametry, ponieważ tworzą one w armaturze rdzawe zacieki. Uzdatniacz powinien bez problemu poradzić sobie z odżelazieniem i zmiękczeniem wody.

Jak podłączyć uzdatniacz?

Nieodpowiednie podłączenie uzdatniacza może spowodować, że urządzenie będzie działać wadliwie i zaszkodzi instalacji wodnej. Dlatego na etapie przedmontażowym należy najpierw zbadać wodę, a następnie dostosować filtry do wyników badań. Warto przy tym pamiętać, że woda zmiękczona nie może być puszczona w obieg instalacją miedzianą.

Ważna jest także kolejność filtrów oraz niestosowanie do wody twardej i zażelazionej tylko zmiękczacza. Kolejnym bardzo ważnym elementem uzdatniacza jest układ sterowania. Należy zwrócić uwagę na jego jakość, konstrukcję, koszt oraz dostępność części zamiennych.

Istotne jest również miejsce, gdzie zainstalujemy stację. W tym przypadku liczą się nie tylko gabaryty zestawu, ale i fakt, że jest to element instalacji wodnej, która ulec może przemrożeniu. Poprawne działanie stacji wymaga także odpowiedniego ciśnienia wody i natężenia jej przepływu.

Woda w naszych domach

Jeśli zauważymy w domu pogarszający się stan instalacji wodnej, osadzający się kamień lub brzydki zapach z kranu, znaczy to, że przyda się nam uzdatniacz. Czy warto jednak zainwestować w to nie najtańsze przecież urządzenie? Zdecydowanie tak! Niestety jakość wody pitnej z roku na rok pogarsza się, co związane jest przede wszystkim z dużym zanieczyszczeniem wód pobieranych z rzek lub zbiorników wodnych. Duże stacje uzdatniania nie są w stanie poradzić sobie z jej wystarczającym oczyszczeniem. Poza tym warto być niezależnym, szczególnie w tak ważnej kwestii, jak posiadanie wody pitnej.

Obecnie w sprzedaży znajduje się bardzo wiele rozmaitych uzdatniaczy. Który wybrać? Polecamy korzystanie z nowoczesnych urządzeń, ponieważ są skuteczne i proste w obsłudze. Należy do nich uzdatniacz Viessman, który dostępny jest w sklepie hydrotermo.pl.