​Jakie drzwi w stylu rustykalnym? Sprawdzamy, co pasuje do takich aranżacji

Swojski, przytulny, ciepły, domowy. To kilka określeń, które jako pierwsze przychodzą na myśl w związku ze stylem rustykalnym. Mimo że tego rodzaju aranżacje nie są dziś tak popularne, jak chociażby wnętrza loftowe czy skandynawskie, to styl rustykalny nadal ma szerokie grono miłośników. Jeśli należysz do tej grupy, zapraszamy do dalszej lektury. Sprawdzimy, jakie drzwi wewnętrzne pasują do rustykalnych przestrzeni.

​Co wyróżnia rustykalne wnętrza?

Zacznijmy od krótkiego podsumowania najważniejszych elementów stylu rustykalnego. Ten architektoniczny trend pełnymi garściami czerpie inspiracje z klimatu wiejskich domów minionych epok i świata przyrody. W aranżacjach rustykalnych dominują więc naturalne materiały: przede wszystkim drewno, ale także cegła (surowa lub bielona), rattan, len, bawełna, wiklina czy wypalana ceramika. Całość buduje wizualnie ciepły, przytulny i zachęcający do relaksu klimat. W rustykalnych aranżacjach często stawia się na solidne, masywne meble i dekoracje, które sprawiają wrażenie, jakby zdobiły dany dom od pokoleń. Dziś, w dobie eklektycznych aranżacji i mody na łączenie różnych stylów, rustykalne wnętrze to po prostu przytulna, ciepła i ponadczasowa aranżacja, która znakomicie łączy w sobie solidność, prostotę i elegancję.

​Drzwi w kolorze naturalnego drewna – klasyka w rustykalnej aranżacji

Jak w przypadku każdej aranżacji, także w przestrzeni rustykalnej, dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane drzwi pokojowe. Nikogo nie zdziwi, chyba że nasza pierwsza propozycja pasująca do przestrzeni rustic to drzwi w kolorze drewna. Nie muszą to być oczywiście drzwi z naturalnego drewna. Ze względu na koszty wiele osób decyduje się na drzwi wewnętrzne pokryte fornirem lub okleiną imitującym drewno. W katalogach producentów stolarki otworowej znajdziesz wiele modeli utrzymanych w takiej naturalnej kolorystyce. Od drzwi w odcieniu jasnego dębu, orzecha czy buku, aż po skrzydła imitujące ciemne drewno egzotyczne.

Jaki model odnajdzie się w rustykalnej aranżacji domu? Stawiamy przede wszystkim na ciepłe odcienie dębu lub orzecha wpadające w nuty karmelowe. Wiele zależy jednak od konkretnej aranżacji i tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Są wnętrza rustykalne, w których równie dobrze odnajdą się zarówno nieco ciemniejsze skrzydła, jak i drzwi bielone lub modele wpadając w szare drewno.

Dla finalnego efektu duże znaczenie ma także konstrukcja skrzydła. W stylistykę rustic dosyć dobrze wpisują się masywne pełne skrzydła, ozdobione dekoracyjnymi frezami. Jeśli jednak chcesz dodatkowo doświetlić pomieszczenie, postaw raczej na modele przeszklone: https://komfort.pl/k/drzwi-wewnetrzne?wzor_drz=duze-szyby&wzor_drz=pionowe-szyby&wzor_drz=poziome-szyby

​Białe drzwi wewnętrzne – uniwersalny wybór

Choć kolor naturalnego drewna wydaje się oczywistym i najbardziej trafnym wyborem do rustykalnych aranżacji, nie jest to Twoja jedyna opcja. W wielu przypadkach równie dobrze odnajdą się w nich… białe drzwi.

Nie mamy tu oczywiście na myśli minimalistycznych nowoczesnych drzwi o prostym geometrycznym designie. Postaw raczej na modele o wizualnie masywnej konstrukcji, ozdobione dodatkowo frezami. Jeśli chodzi o rodzaj wykończenia, zdecydowanie wybierz drzwi matowe. Lakierowane na wysoki połysk skrzydła to domena nowoczesnych aranżacji, którym daleko do stylu rustykalnego. Poza dużą uniwersalnością drzwi białe mają jeszcze jedną ważną zaletę. Pomogą Ci optycznie rozjaśnić i powiększyć przestrzeń. Duże znaczenie ma także odpowiednia, dopasowana do stylu klamka. Charakterystyczne dla tego trendu są np. duże, ozdobne klamki imitujące kute żelazo.

​Wnętrze rustykalne – drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Ostatnie lata w branży stolarki otworowej upłynęły pod znakiem szybko rosnącej popularności drzwi bezprzylgowych. Takie skrzydło po zamknięciu tworzy jednolitą powierzchnię z ościeżnicą, a często także ze ścianą. Drzwi bezprzylgowe doskonale sprawdzają się w przestrzeniach inspirowanych nowoczesnym minimalizmem. Zdecydowanie nie odnajdą się jednak w aranżacji rustic. W inspirowanych tym trendem przestrzeniach dominują klasyczne drzwi przylgowe. Poza tym, że lepiej nawiązują one do rustykalnych klimatów, drzwi przylgowe cechują się też często nieco lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi i lepiej tłumią dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń.

Zdjęcia: Komfort.pl