Jakie firanki do salonu wybrać, aby ocieplić wnętrze?

Właściwa aranżacja okien to podstawa w tworzeniu przytulnej atmosfery we wnętrzu. Które firanki do salonu pomogą Ci ją uzyskać?

W nowoczesnych domach wiele osób decyduje się na rolety, jako jedyną osłonę przeszklenia i dekorację okienną. Pomieszczenie traci w takiej sytuacji temperaturę, staje się chłodne, surowe, czegoś mu brakuje. Dlatego, choć rolety są praktyczne, bardzo często występują w zestawie z firankami i zasłonami. Niezależnie od stylu aranżacji, tekstylia na oknie potrafią nadać każdemu pomieszczeniu ciepła. Które firanki do salonu są szczególnie polecane?

Firany we wnętrzach modernistycznych?

Z założenia właściciele nowoczesnych domów i mieszkań cenią sobie minimalizm. Ograniczają liczbę przedmiotów trzymanych na wierzchu, w tym również ozdób. Stawiają na otwartą przestrzeń oraz dużą ilość miejsca do przechowywania, które ukryje jak najwięcej. W takich miejscach sprawdzą się bardzo lekkie firany do salonu tzw. mgiełki wykonane z woalu. To miękko układająca się tkanina, która przepuszcza maksymalnie dużo światła, dzięki czemu pozwala na rozjaśnienie wnętrza. Jest to bardzo istotne w przypadku modernistycznych domów. Modne duże przeszklenia mają bowiem zapewniać dostęp jak największej ilości naturalnego światła. Do niestandardowych okien najlepiej zamówić firany na wymiar, by były idealnie dopasowane, o optymalnej długości i takich marszczeniach, jakie chcesz.

W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzą się także firany do salonu wykonane z organtyny. Pięknie odbijają światło, mienią się, dzięki czemu chętnie wybierają je miłośnicy stylu glamour. Co ważne, organtynę można prasować, lecz nie jest to konieczne. Śmiało można w jej przypadku pominąć ten etap, a wciąż będzie się prezentować elegancko.

Najbezpieczniejszy wybór to gładkie firanki, lecz nowoczesne trendy otwarte są również na geometryczne wzory, subtelne pasy czy dodatek cekinów. Jeśli jednak lubisz eksperymentować i zwracać uwagę innych, śmiało możesz wybrać firanki w kolorze. Pamiętaj jednak, by były jaśniejsze od zasłon.

Firanki do klasycznych aranżacji

W mieszkaniach urządzonych klasycznie i bardzo swojsko nie może zabraknąć dekoracji okiennych, firan ani zasłon. Tworzą one bardzo domowy klimat, sprawiają, że cała przestrzeń staje się niezwykle przyjemna w odbiorze i daje poczucie bezpieczeństwa.

Klasyczne aranżacje uważane również za ponadczasowe przyjmują chętnie tekstylia okienne o zróżnicowanej teksturze. W dużym salonie sprawdzą się grubsze firany z wyraźnym wzorem w dolnym pasie lub na całej powierzchni.

W salonach utrzymanych w klimacie wiejskim, rustykalnym, pięknie będą się prezentować firanki z kwiatowym printem. Mogą być jednokolorowe, ale również wielobarwne, pobudzające wyobraźnię i dodające energii.

Praktyczne tipy, które mogą Ci się przydać podczas wybierania firanek do salonu

  • Jeśli szukasz firanek do małego salonu, możesz sięgnąć po krótkie modele sięgające parapetu. Dobrze też, by były cienkie z ewentualnie subtelnym wzorem. Nie przytłoczą one dodatkowo wnętrza, nadadzą mu lekkości.
  • Chcesz ocieplić salon lub sypialnię z oknami od północy? Pomieszczenie, które nie cierpi na nadmiar światła słonecznego, warto udekorować firankami o ciepłej barwie np. beż, ecru.
  • Aby sprawić, by pomieszczenie wydawało się optycznie wyższe, zawieś firany na karniszu przymocowanym do sufitu. Wysokie wnętrze skrócisz zaś firanką zaczynającą się tuż nad otworem okiennym.