Aby mieć w ogrodzie pyszne owoce nie trzeba zakładać sadu z prawdziwego zdarzenia. Także w małym ogrodzie może sprawdzić się uprawa owoców. Które można wybrać, gdy nie dysponuje się dużą przestrzenią? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Krzewy owocowe – jaką kompozycję mogą stworzyć w małym ogrodzie?
Tak naprawdę wybierając krzewy owocowe do ogrodu można bardzo urozmaicić jego wygląd. Przede wszystkim decydując się na porzeczki, agrest czy aronie szczepione na pniu można stworzyć nasadzenia niezwykle malownicze, bo wtedy krzewy przypominają drzewka o kulistej koronie. W przypadku małego ogrodu można zdecydować się także na porzeczki czy maliny, a także jeżyny tworzące formę żywopłotu, jeśli posadzi się je rzędem. Szczepione na pniu krzewy owocowemogą ozdobić także ogrodową rabatę. Zatem możliwości zasadzenia krzewów w małym ogrodzie jest wiele.
Jakie krzewy owocowe sprawdzą się do małego ogrodu?
Chcąc stworzyć owocowy ogród, można zdecydować się na krzewy roślin jagodowych, które nie zajmują wiele miejsca. Ich owoce świetnie sprawdzają się na przetwory. Można w ogrodzie posadzić jeżyny, ale i jagody kamczackie. Te ostatnie jak sama nazwa wskazuje występują w naturze w rejonach Kamczatki, co oznacza, że są przystosowane do bardzo trudnych zimowych warunków, mogą wytrzymywać mrozy nawet do minus 45 stopni. Sprawdzą się nawet w najchłodniejszych rejonach kraju. Dojrzewają w maju jeszcze wcześniej niż pierwsze truskawki polowe. Oczywiście można postawić też na tradycyjne krzewy ogrodowe, których owoce pojawiają się w lipcu i sierpniu, a więc porzeczki i wspomniane już jeżyny. Do małego ogrodu warto wybrać też maliny żółte i czarne. Zwłaszcza te ostatnie zawierają sporo antycyjanów i mają wysoki potencjał antyoksydacyjny, zatem zwalczają wolne rodniki tlenowe, które odpowiadają za rozwój wielu chorób. Jeżeli w swoim małym ogrodzie przygotujesz kwaśną glebę, to możesz w nim uprawiać borówkę amerykańską, a także żurawinę wielkoowocową.
Jak pielęgnować krzewy owocowe w ogrodzie?
Trzeba pamiętać, że dla krzewów owocowych należy przygotować słoneczne stanowisko. Gleba powinna być próchnicza i przepuszczalna, ale nie mogą w niej występować zastoje wodne. Krzewy owocowe warto zasilać kompostem samodzielnie przygotowanym w kompostowniku albo gotową mieszanką. Młode krzewy trzeba regularnie podlewać, a starsze w okresie suszy. Ważne jest przycinanie pędów. Należy usuwać stare, chore, a także uszkodzone. Cięcie może służyć również prześwietlaniu rośliny, by miała zapewniony lepszy dostęp do światła i mogła wykształcić więcej owoców. W przypadku chorób należy stosować na rośliny opryski. Można też wybrać ekologiczne preparaty ochrony roślin. Warto również postarać się o zbiornik na deszczówkę. Dzięki temu będzie można zasilać rośliny taką wodą w okresie suszy i nie trzeba będzie korzystać z wody użytkowej.
Dlaczego krzewy owocowe do ogrodu to dobry wybór?
Bez wątpienia krzewy owocowe w ogrodzie dają wiele korzyści. Warto podkreślić, że kiedy owocują pięknie się prezentują uginając się pod ciężarem owoców. Im więcej gatunków się wybierze, tym ogródek może być bardziej kolorowy, a w tym naprawdę małym można sadzić krzewy w pojemnikach. Pyszne owoce można jeść prosto z krzaczka, co jest świetną rozrywką choćby dla małych dzieci. Zbieranie plonów przynosi satysfakcję, a owoce można wykorzystać na wiele sposobów. Przede wszystkim można wykonać z nich przetwory takie jak dżemy czy też konfitury. Ponadto sprawdzą się do mrożenia, a potem można wykorzystać je do koktajli czy też deserów lodowych albo owocowego ciasta. Rosnące na krzewach owoce są źródłem wielu cennych witamin. Dzięki temu można dbać o swoje zdrowie i odporność. Oczywiście jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto pamiętać. Trudno jest zerwać i przerobić wszystkie owoce znajdujące się na krzewach, a te które pozostaną są pokarmem dla zwierząt. Można zatem dzięki zastosowaniu krzewów owocowych stworzyć ekologiczny ogródek. Krzewy owocowe pięknie wypełniają ogród i choć ich pielęgnacja wymaga nieco wysiłku, to jednak przynosi dużą satysfakcję.