Jakie krzewy owocowe są najlepsze na początek?

Raspberries on a bush

Każdy właściciel ogrodu chciałby posiadać własne krzewy owocowe. Niestety, wiele osób rezygnuje z takiego zamiaru, ponieważ uważa, że posiadanie własnych owoców w ogrodzie wymaga bardzo dużego nakładu pracy. O ile faktycznie, niektóre krzewy owocowe wymagają znacznie więcej pracy, aby obrodziły owocami, o tyle, są również krzewy idealne dla początkujących sadowników.

Krzew owocowy dla początkujących, czyli jakie?

Na początku warto poświęcić swoją uwagę krzewom, które są łatwe w uprawie i nie wymagają od nas dużych nakładów pracy. Bardzo często oznacza to również krzewy, które są odporne na mróz oraz nie potrafią wydać owoce nawet na gorszym podłożu. Poniższa lista będzie idealna dla osób, które zaczynają swoją przygodę z sadownictwem i chciałby czerpać z tego satysfakcję.

Jeżyny, maliny i wiele więcej

Jeżyna

Jedne z najchętniej uprawionych owoców w polskich sadach. Obecnie na rynku są dostępne odmiany bezkolcowe, które znacznie lepiej zbiera się osobom bez doświadczenia. Jeżyny można bardzo często spotkać w wielu deserach oraz różnego rodzaju słodkich dodatkach. Bardzo często z jeżyn robi się również konfitury oraz soki. Same owoce mają bardzo dobry, lekko kwaskowy smak. Na początek warto zainteresować się odmianami: „Black Satin” oraz „Orkan”.

Malina

Dla wielu osób, malina jest idealnym owocem deserowym, który można zajadać bezpośrednio „z krzaka”. Z malinami bardzo często mamy do czynienia w sokach lub nalewkach. Najlepszym wyborem dla osób początkujących będzie uprawa tzw. malin jesiennych, które wymagają znacznie mniej uwagi od ich klasycznych letnich odpowiedników. „Polana” oraz „Polka” to odmiany, które polecane są najczęściej na początku przygody z uprawianiem malin

Czarna porzeczka

Czarna porzeczka, tak jak malina jesienna, jest bardzo łatwa w uprawie. Ten popularny owoc jest bardzo bogaty w witaminę C, dlatego też możemy go spotkać w sokach, winach, dżemach itd. Na rynku można spotkać się z porzeczką czerwoną oraz białą, ale to zdecydowanie czarna cieszy się największą popularnością, tak wśród sadowników, jak i wśród konsumentów. Na początku warto zwrócić uwagę na takie odmiany jak: „Titania” oraz „Bona”.

Agrest

Jeden z najmniej wymagających krzewów owocowych, który bardzo szybko wydaje pierwsze plony. Agrest w sklepie jest mało dostępny, ponieważ uprawia się go głównie na działkach i w malutkich ogrodach. Krzewy agrestu idealnie nadają się na żywopłot obronny, ponieważ jego pędy mają kolce. Agrest bardzo często jest wykorzystywany do kompotów, ciast oraz win, bywa również suszony.

Sadzonki krzewów – gdzie kupować?

Jeśli chcemy mieć własny sad, musimy zadbać o sadzonki krzewów owocowych z pewnego źródła. W praktycznie każdej miejscowości jest wielu lokalnych sprzedawców, którzy wydają się oferować krzewy owocowe dobrej jakości. Na szczęście takiego zakupu nie musimy dokonywać w ciemno. Obecnie bardzo duże możliwości zakupowe daje internet, w którym kupimy również omawiane krzewy owocowe. Szukając np. krzewów jeżyny, wystarczy odwiedzić: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Jezyny-6800.htmlPod wskazanym adresem sklepu internetowego początkujący sadownik może zakupić wszystko, czego będzie potrzebował, aby rozpocząć swoją przygodę z uprawianiem owoców.

Własny sad? Zacznij od podstaw

Własne owoce, zawsze będą lepsze niż owoce kupione w najlepszym sklepie. Posiadając kawałek ogrodu, możemy zdecydować się na hodowlę owoców, które nie są skomplikowane w uprawieniu. Dzięki takiemu podejściu, nasza przygoda z sadownictwem będzie miała bardzo dobry start, a później kto wie? Może przyjdzie czas na ambitniejsze wyzwania?