Jakie są najlepsze rozwiązania do odprowadzania wody w zlewozmywakach?

Zlewozmywak to obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Niezależnie, czy w danym domu jest zmywarka, odpowiednio dobrany zlew jest niezbędny nie tylko w myciu naczyń, ale również przygotowaniu składników danych potraw.

Rozwiązania do odprowadzania wody w zlewozmywakach

Rzeczy mieszczące się w komorach, niezależnie, czy są to płukane warzywa, czy myte talerze, zraszane są wodą. Ta gromadzi się w zlewie, a następnie jest wypuszczana przez odpływ, po czym przemieszcza się instalacją. 

Syfon – podstawowy element systemu zmywania 

Wygląd i funkcjonalność strefy zmywania w kuchni zależy od wybranego syfonu. Pomimo że nie jest widoczny w kuchni, stanowi jej nieodłączną część. Syfon niezbędny jest w każdym zlewie, niezależnie od jego wyglądu, materiału wykonania czy producenta. Jego funkcją jest odprowadzanie wody z komór oraz zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów w instalacji. Standardowe zlewy uwzględniają najczęściej dwie wersje syfonów:

  1. Butelkowy. Poprzez wąską budowę będą wymagać częstego czyszczenia. Ta czynność jednak jest ułatwiona poprzez prosty kształt. Zajmuje bardzo małą przestrzeń, dlatego często jest wybierany do małych mieszkań. 
  2. Rurowy (w kształcie litery U). W teorii rzadziej się zapycha, jednak z uwagi na specyficzny kształt zdecydowanie trudniej go wyczyścić. W przypadku konieczności przepychania trzeba będzie go rozebrać na podzespoły. Określany jest jako system samoczyszczący się, trudniej w nim osiadają zanieczyszczenia. 

Odprowadzanie wody w zlewozmywakach – wybór odpowiedniego korka 

Każdy system odprowadzający wodę w zlewie jest wyposażony w korek. Może on być ręczny lub sterowany automatycznie. Druga wersja jest niestandardowa, stosowana zazwyczaj w nowoczesnych instalacjach. Korek o konstrukcji pop-up jest mechanizmem, który pozwala na automatyczne otwieranie i zamykanie odpływu wskutek przekręcenia korka. Dzięki temu można bez zamaczania rąk wypuścić zgromadzoną wodę. 

Inny system będzie odpowiedni do systemu z jedną komorą, inny do systemu z dwoma. W przypadku dwóch komór należy zwrócić uwagę nie tylko na układ otworów, ale również ułożenie przelewów. Zlewozmywak dwukomorowy wymaga dobrania systemu z siateczką, która uniemożliwi przedostawanie się fragmentów jedzenia. Rozstaw odpływów nie musi być dokładnie dopasowany, gdyż można go dostosować. Warto się jednak upewnić, czy w danym zlewozmywaku obie komory znajdują się na jednym poziomie, ponieważ będzie to warunkowało rodzaj systemu odprowadzania wody. Gdy jedna z komór jest płytsza, wówczas konieczne będzie wybranie syfonu z różnicą poziomów, który można regulować. Zlewozmywaki jednokomorowe mają zazwyczaj jeden odpływ i przelew. Wówczas należy dokładnie zmierzyć średnicę odpływu oraz usytuowanie przelewu. 

System odprowadzania wody powinien być dobrany do rodzaju zlewozmywaka. Wybór odpowiedniego syfonu nie jest prostym zadaniem i wymaga uwzględnienia kilku kluczowych kwestii dotyczących konstrukcji całego układu. To ważny element, który będzie warunkował funkcjonalność kuchni. Warto zatem oprócz kwestii estetycznych uwzględnić praktyczność danego rozwiązania. Kupując elementy do kuchni, decydujemy się na inwestycję w urządzenia, które posłużą co najmniej kilka lat, dlatego rekomendowane są dedykowane elementy dopasowane do danego modelu i uwzględniające zalecenia producenta.