Posiadanie własnego domu to bez wątpienia ogromne udogodnienie oraz komfort. Niestety problemem może okazać się na przykład kwestia wywozu nieczystości. Jeśli nieruchomość nie dysponuje podłączeniem do sieci kanalizacyjnej, to konieczny jest montaż szamba. Jego wybór zależy od wielu rozmaitych okoliczności. Na szczęście sprawdzeni producenci gwarantują wykonanie zbiornika idealnie dopasowanego do potrzeb oraz preferencji. Mowa o rozmiarach, rodzaju czy surowcu, z jakiego wytwarza się tego rodzaju asortyment.
Odpowiednia pojemność to podstawa
Jeśli chodzi o właściwy dobór zbiornika na nieczystości, to oczywiście liczba domowników czy wielkość gospodarstwa mają fundamentalny wpływ na to, jak duże powinno być szambo. Zakładając, że w domu jednorodzinnym mieszka czteroosobowa rodzina, objętość 10 m3 to absolutne minimum. Warto nawet zdecydować się na nieco większą konstrukcję. Dlaczego? Ponieważ mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy konieczne będzie usunięcie większej ilości ścieków, a poza tym pozwoli to na oszczędności. Nieczystości będzie można wywozić rzadziej, co na przykład w skali roku pozwoli płacić mniej za tę usługę. Oprócz tego jest to po prostu bardziej komfortowa opcja. Na szczęście w tym aspekcie do dyspozycji jest szeroki zakres możliwości, co potwierdza oferta specjalistów dostępnych na witrynie http://betonovyseptik.eu/. W zależności od potrzeb można się zdecydować na optymalną konstrukcję.
Jaki najlepszy materiał wykonania?
Oczywiście decydując się na określony zbiornik na nieczystości, trzeba brać pod uwagę także surowiec, z jakiego został wykonany. Beton niewątpliwie jest doskonałym rozwiązaniem i to z wielu powodów. Przede wszystkim solidny materiał gwarantuje wysoki poziom odporności oraz wytrzymałości, co w przypadku szamb wkopanych w ziemię, a często także narażonych na duże siły nacisku z góry, ma kolosalne znaczenie. Szczelność to inna kluczowa właściwość. Dzięki temu parametrowi nieczystości nie trafiają do gruntu czy do wód gruntowych. Względy środowiskowe są w tym przypadku bardzo istotne, tym bardziej że kwestia doboru surowca dotyczy również pokrywy oraz włazu.
Liczba komór – szeroki wybór opcji
Zbiorniki na szambo dostępne są w kilku formach, a mianowicie dysponują różną liczbą komór. W domu jednorodzinnym na pewno warto rozważyć dwukomorowe konstrukcje. Jeśli powierzchnia działki jest odpowiednio duża, a ponadto liczy się na oszczędności, to właśnie takie rozwiązanie może się okazać optymalne. Tak zwane grube ścieki oddziela się od nieczystości płynnych, które po oczyszczeniu można odprowadzić do gruntu. Oczywiście nie w każdym terenie jest to możliwe i należy mieć tego świadomość w trakcie podejmowania decyzji o wyborze konkretnego szamba.
Ważne kwestie formalne
Na jakie jeszcze elementy zwrócić uwagę, kiedy szuka się zbiornika na nieczystości do jednorodzinnego domu? Oczywiście na aspekty formalne. Mowa chociażby o umiejscowieniu szamba. Wiadomo przecież, że istotna jest między innymi odległość od zabudowań, granicy działki czy studni. Jeśli idzie o większe zbiorniki, to wymagane jest nawet pozwolenie na budowę. Dlatego należy bezwzględnie mieć orientację w kwestii przepisów, aby uniknąć potencjalnych kłopotów. Dzięki temu będzie się można cieszyć optymalnym, komfortowym i bezpiecznym szambem, zarówno wydajnym, jak i gwarantującym oszczędności.