Jakie trendy w oświetleniu łazienki na 2023 rok?

Bardzo modne w 2023 roku będą lustra podświetlane od spodu

Wybierając lampy do łazienki należy wziąć pod uwagę specyficzny klimat panujący w tym pomieszczeniu – bardzo wilgotny i ciepły. Dlatego ważne jest, aby zdecydować się na takie źródła światła, które poradzą sobie w tych warunkach, nie narażając nas na niebezpieczeństwo. Oświetlenie łazienki to też istotna kwestia w aranżacji wnętrza. Projektując przestrzeń łazienkową, warto zapoznać się z najnowszymi trendami oświetlenia, aby były one nie tylko funkcjonalne, ale ładne i stylowe. Dowiedzmy się zatem jakie wybrać oświetlenie, aby było praktyczne i jednocześnie podążające za najnowszymi trendami?

Oświetlenie łazienkowe główne

Oświetlenie łazienkowe dzielimy na główne, pomocnicze oraz dekoracyjne. Oświetlenie główne to lampy sufitowe natomiast pomocnicze to lampy ścienne. Sprawdź oferty na https://www.magiaswiatel.pl/lazienka .

Jeżeli łazienka jest niska i mała najlepszym wyborem będą lampy szynowe, lampy punktowe lub klasyczne plafony. Ten rodzaj lamp podsufitowych zajmuje niewiele miejsca, co w przypadku małej łazienki jest bardzo istotne, a jednocześnie dobrze doświetlają pomieszczenie. Lampa wisząca w niskich łazienkach dodatkowo obniży sufit i może przeszkadzać lub nawet ulec uszkodzeniu np. przy zdejmowaniu ubrań.

Jeżeli dysponujemy wysokim wnętrzem, to lampy łazienkowe wiszące mogą być ciekawym uzupełnieniem aranżacji.

Oświetlenie ogólne (główne) powinno zapewnić równomierne światło w całej łazience. Zwykle jest montowane na suficie w centralnej jego części.

Dodatkowe oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie dodatkowe zwane również oświetleniem strefowym służy do doświetlenia konkretnej strefy lub miejsca. Stosowane jest przede wszystkim w okolicach lustra. Przykładem oświetlenia dodatkowego może być kinkiet łazienkowy.

Kinkiety

Kinkiet łazienkowy to najpopularniejszy sposób doświetlenia łazienki. W zależności od modelu możemy powiesić go nad lustrem lub po jego bokach. Gwarantuje równomierne oświetlenie twarzy, dlatego bez niego nie byłoby możliwe precyzyjne zrobienie makijażu.

Kinkiety nie tylko doświetlają daną powierzchnię, ale również pełnią funkcję dekoracyjną i mogą również służyć jako oświetlenie nastrojowe.

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED staje się coraz częściej popularne nie tylko w salonie czy w biurze, ale również w łazience. Oświetlenie dekoracyjne LED jest stosowane, gdy chcemy stworzyć przytulny nastrój lub wyeksponować daną część łazienki.

Oświetlenie typu taśmy LED może być stosowane do oświetlenia lustra lub kabiny prysznicowej czy wanny. Taśmy te charakteryzują się dużą elastycznością i przyczepnością, dlatego można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Strefy ochronne w łazience

Najważniejszą cechą oświetlenia łazienkowego jest jego przystosowanie do specyficznych warunków panujących w tym pomieszczeniu. Woda, para wodna, wilgoć sprawiają, że nie każda lampa sprawdzi się w łazience. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić klasyfikację IP.

Klasyfikacja IP określa szczelność urządzenia, czyli jego odporność na wodę. Łazienka ze względu na podwyższony stopień wilgotności podzielona jest na strefy ochronne, w których obowiązują inne wymagania i przepisy dotyczące lampy łazienkowej. Dlatego wyróżniamy:

  1. Strefę ochronną 0

Strefa ta obejmuje wnętrze brodzika i wanny, czyli miejsca z bezpośrednim dostępem wody. Mogą tu być instalowane produkty o obniżonym napięciu do 12V o klasie szczelności IP67.

  1. Strefę ochronną 1

Dotyczy przestrzeni wokół wanny lub prysznica. W strefie tej dozwolony jest montaż lamp o obniżonym napięciu do 12V a stopień ochronny musi wynosić przynajmniej IP44.

  1. Strefę ochronną 2

Obejmuje przestrzeń w granicach 60 cm wokół strefy 1. Stopień ochrony wynosi IP44.

Lampy łazienkowe muszą spełniać nieco innego wymagania niż te montowane w innych pomieszczeniach. Najczęściej są to klosze zamknięte i pełne, dzięki czemu są odporne na zalanie czy zachlapanie (znacznie minimalizuje ryzyko uszkodzenia żarówki)

Trendy w oświetleniu łazienki na 2023

W roku 2023 w łazienkowym oświetleniu będziemy stawiać na minimalizm. Bardzo modne bez wątpienia będą kinkiety proste i oszczędne. Wśród najmodniejszych form kinkietów znajdziemy te o cylindrycznym kształcie oraz proste modele nawiązujące do stylu loftowego, w którym widoczne są żarówki, a nawet kable. Wprowadzając do łazienki nowoczesność i minimalizm warto postawić również na geometryczne kształty wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego w kolorze czerni lu bieli.

Nowoczesne lampy wiszące to lampy wykonane z przydymionego szkła. Światło przechodząc przez szkło, nabiera ciepłego odcienia, dzięki czemu w pomieszczeniu zapanuje przytulna atmosfera.

Nowoczesne źródła światła to także oświetlenie LED. Plafony i taśmy LED są jednym z najczęściej wybieranych doświetleń w łazience. Modne taśmy LED podkreślą nowoczesny i minimalistyczny charakter wnętrz.

Jednak najbardziej przełomowym trendem oświetleniowym w 2023 roku będzie dotyczył przenośnych lamp LED-owych. Moda na przenośne lampy to sposób na zapewnienie oświetlenia w miejscach bez dostępu do gniazdek elektrycznych.

Oświetlenie lustra

Oświetlenie lustra pełni bardzo ważną funkcję. Dobre światło pozwala wykonać perfekcyjny makijaż oraz stanowi istotny element dekoracyjny. Ten element wyposażenia potrafi optycznie powiększyć wnętrze łazienki. W nadchodzącym sezonie ciekawym rozwiązaniem będzie oświetlenie lustra od spodu na całym obwodzie. Bardzo popularne będą skromne, klasyczne okrągłe lustra

Lampa wisząca LED w nowoczesnej łazience

Jaka barwa światła do łazienki najlepsza?

Właściwy wybór barwy światła w pomieszczeniu decyduje w dużej mierze, jak się w nim czujemy. Barwa światła może nas pobudzać do działania lub wyciszać i uspokajać. Dobór odpowiedniej barwy do łazienki jest bardzo ważny w łazienkach, gdzie nie dociera światło dzienne.

W oświetleniu głównym łazienki zaleca się zastosować światło o barwie neutralnej (4000K). Natomiast ciepłe barwy (2200-2700K) dobrze sprawdzą się oświetleniu strefowym na przykład w kinkietach.

Podsumowanie

Niezależnie w jakim stylu urządzona jest łazienka dobrze dobrane lampy, powinny być praktyczne, ale również stylowe. W 2023 roku warto postawić na prostotę i minimalizm. Odpowiednie oświetlenie do łazienki zapewni komfort i ułatwi codzienne zabiegi pielęgnacyjne, stając się jednocześnie fantastyczną i modną dekoracją pomieszczenia.