Niezwykłe pnącze jaśminowca tylko na pozór jest podobne do ogrodowego jaśminu. Obie rośliny kwitną na biało, cechują się intensywnym zapachem, a także dzielą niemal identyczną nazwę. Musimy wiedzieć, że krzew jaśminu, bardzo często spotykany w parkach, a także ogrodach, należy do rodziny hortensji, a jaśminowiec w doniczce należy do bliskich krewnych jadalnej oliwki. Ponadto ta nietuzinkowa roślina może posłużyć nam jako napar herbaciany. To właśnie jej białe kwiaty suszy się i parzy, aby otrzymać niebanalny smak naparu. Jak wygląda pielęgnacja jaśminowca w praktyce i dlaczego warto zaprosić go do swojego przydomowego ogródka?
Jaśminowiec w doniczce – charakterystyka
Jaśmin doniczkowy to piękna egzotyczna roślina, która świetnie odnajduje się w ciepłym klimacie, u nas z całą pewnością nie przetrwałaby zimy. W okresie od września do marca powinna znajdować się w domu, na parapecie, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 18 stopni. Ten pnący kwiat nie jest prosty w uprawie, jednak dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników sprawi, że odwdzięczy się pięknymi kwiatami i słodkim zapachem przez wiele długich tygodni.
Już od tysiącleci znane są właściwości prozdrowotne jaśminu. Kwiat ten ma działanie antybakteryjne, a także odkażające. Doskonale radzi sobie z nadmierną potliwością, trądzikiem oraz wspomaga gojenie się ran. Oprócz tego jaśmin wykorzystuje się do leczenia kaszlu, niwelowania stresu i produkowania leków wspomagających pracę serca.
Pielęgnacja pięknego kwiatu
Jaśmin doniczkowy doskonale sprawdzi się w każdej sypialni. Oprócz walorów estetycznych ten cudny kwiat przyczyni się do ukojenia naszych nerwów i relaksu. Aby pnący kwiat na pewno zakwitł należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze jaśmin doniczkowy wymaga stanowiska jasnego, z rozproszonym światłem, świetnie czuje się na parapetach od strony wschodniej, a także zachodniej – południowe słońce mogłoby spowodować oparzenia liści. Temperatura pomieszczenia, w którym ma znajdować się ta roślina nie może przekroczyć 24 stopni. Musimy także zadbać o brak przeciągów – przewianie jaśminu może spowodować zrzucanie liści.
Podlewanie to także niełatwe zadanie – powinieneś pamiętać o regularnym nawodnieniu gdy tylko zauważysz, że wierzchnia warstwa podłoża wyschła, jednak nie wolno go przelewać. Ponadto jaśmin uwielbia zraszanie – codzienne opryski sprawią, że jaśmin zakwitnie na długi czas. W okresie kwitnienia należy nawozić jaśmin doniczkowy co 2 tygodnie. Dzięki takim zabiegom ten nietuzinkowy kwiat będzie mógł cieszyć nas swoimi urokami przez długi czas.