Jastrych anhydrytowy – ciepłym i wytrzymałym materiałem do wylewek – zalety posadzki anhydrytowej

Wykończenie ogrzewania podłogowego lub podłoża betonowego nie może się obyć bez wykonania wylewki samopoziomującej. Jest ona niezbędna do stworzenia trwałej, odpornej na uszkodzenia podłogi, która dobrze przewodzi ciepło. Tutaj świetnie sprawdza się jastrych anhydrytowy. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat, a także poznać zalety jego stosowania.

Czym jest wylewka anhydrytowa? 

Jastrych anhydrytowy to odwodniona postać gipsu zwanego anhydrytem. Jest to rodzaj wylewki samopoziomującej, który zapewnia równe, gładkie podłoże, na którym można kłaść dowolną okładzinę. Jest to materiał bezkurczowy, który uzyskuje się w miejscu wykonania inwestycji. Wylewka anhydrytowa może mieć różne klasy wytrzymałości, a proces powstawania mieszanki jest całkowicie zautomatyzowany i sterowany komputerowo. Anhydryt znajduje się w dwukomorowym silosie z mieszalnikiem i w takiej formie zostaje dostarczony na budowę ciągnikiem siodłowym. Po wylaniu masy odpowietrza się ją za pomocą wałka odpowietrzającego.

Co to jest wylewka samopoziomująca i kiedy się ją stosuje?

Szczeliny dylatacyjne wykonywane są w przejściach pomiędzy pomieszczeniami, a w przypadku ogrzewania podłogowego konieczna jest dylatacja powierzchni ogrzewanej od nieogrzewanej. Po położeniu jastrychu należy chronić go przez 48 godzin przed przeciągami i nadmiernym nasłonecznieniem w celu zapewnienia optymalnych warunków schnięcia. 

Jakie są zalety posadzki anhydrytowej? 

Przede wszystkim zastanawiając się nad wykonaniem posadzki samopoziomującej anhydrytowej albo cementowej należy wiedzieć, że ta pierwsza znacznie lepiej przewodzi ciepło i szybciej się nagrzewa. Polecana jest zatem tam, gdzie stosuje się system ogrzewania podłogowego. Dużą zaletą wylewki anhydrytowej jest fakt, że bardzo dokładnie pokrywa i wypełnia przestrzenie pomiędzy elementami instalacji ogrzewania podłogowego. Posadzki anhydrytowe są idealnie równe i gładkie, dzięki temu można ograniczyć ilość kleju stosowanego do układania płytek. Posadzka anhydrytowa ma niewielką ilość dylatacji, poza dylatacjami obwodowymi zwykle nie posiada dylatacji pośrednich.

Może być zastosowana w pomieszczeniach o większej wilgotności jak kuchnia czy łazienka, ale konieczne jest zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej. Posadzkę anhydrytową można wykonać znacznie szybciej niż cementową, gdyż szybciej schnie. Jej wykonanie nie wymaga zbrojenia. Posiada dużą wytrzymałość na zginanie. Bardzo dużą zaletą takiej posadzki jest fakt, że sprawdza się doskonale na dużych powierzchniach. Dylatowania pośredniego nie trzeba wykonywać nawet do 900 m2 dla powierzchni nieogrzewanych i do 300 m2 – dla ogrzewanych. Wylewka anhydrytowa jest lżejsza od cementowej, a jej układanie jest łatwe. Nie wymaga ręcznego zacierania, wystarczy ją rozprowadzić na wybranej powierzchni i odpowietrzyć. Po 48 godzinach od wylania wylewki anhydrytowej można już po niej chodzić, a po 5 dniach można przejść do prac wykończeniowych, czyli np. układania płytek. Jeżeli interesuje Cię wykonanie posadzki anhydrytowej w ramach inwestycji budowlanej, to sprawdź ofertę na wylewki anhydrytowe na posadzki-anhydrytowe.pl.

Wykonawcy bardzo często nie proponują tego rodzaju wykończenia, a inwestorzy nie wiedzą o jego świetnych właściwościach. Warto też podkreślić, że nie jest to rozwiązanie, które znacząco zwiększa koszty inwestycji, bo ceny są porównywalne. Gdy wykonujesz system ogrzewania podłogowego, to koniecznie wybierz wylewki anhydrytowe.