Jednostka Marsylska – co to takiego?

Śmiało możemy powiedzieć, że Jednostka Marsylska jest budynkiem legendą. Jest uznawana za symbol architektury współczesnej oraz manifestem myślenia modernistycznego o projektowaniu. Tenże niezwykły budynek znalazł niedawno się nawet na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wśród innych przełomowych oraz najważniejszych symbolu cywilizacji ludzkiej.

Projekt Le Corbusiera

Jednostka Marsylka jest jednym z projektów architektury modernistycznej Le Corbusiera. Blok ten bywa nazywany matką wszelkich bloków. Jeśli się przyjrzymy troszkę uważniej historii architekta oraz całej architektury – niektóre rozwiązania podobne znajdziemy już w jego wcześniejszych prasach, a blok sam w sobie jest mocno wzorowany na budynku rosyjskim Narkomfin. Jednak Jednostka Marsylka w spójną całość zbiera wiele idei. Jest symbolem swoistym architektury modernistycznej oraz także inspiracją dla tysięcy projektów późniejszych, które powstają na całym świecie.

W samych założeniach Jednostka Marsylka miała być wzorem transatlantyków samowystarczalnym oraz ogromnym kompleksem, który unosi się wśród otaczającej natury oraz zieleni. Dzisiaj być może nie widzimy niczego niezwykłego w tym, ale po dziewiętnastym wieku wiecznej architektury, która zabudowała miasto bardzo gęstą siatką ulic oraz wypełniającą ściśle wole przestrzenie kwartałami kamienic to była prawdziwa rewolucja.

Budynki zostały nagle uwolnione z ciasnych działek, kamienice z podwórkami w formie ciemnych i głębokich studni miały już odejść do historii, a mieszkańcy nowych bloków zyskać mieli dostęp do trzech radości urbanisty: zieleni, światła oraz powietrza.

Jednostka Marsylska – realizacja przemyśleć wieloletnich architekta

Jednostka Marsylska powstałą jako pewna realizacja przemyśleć wieloletnich architekt. Miała ona zapewnić mieszkania komfortowe, ale także dostęp do funkcji podstawowych oraz także usług. Korytarze wewnętrzne miały być odpowiednikiem ulic dawnych, a w części środkowej bloku została zlokalizowana część, która odpowiada danym rynkom. Na siódmym oraz na ósmym piętrze zostały zaplanowane sklepy, szkoła podstawowa czy też punkty usługowe.

Jednak funkcją główną budynku oczywiście jest mieszkaniowa funkcja. W momencie oddania go do użytku był to największy mieszkalny budynek na świecie. Bryła budynku ma dokładnie 137 metrów długości, 24 metry szerokości oraz 56 wysokości. Zgodnie z punktami pięcioma architektury współczesnej budynek posadowiony został na słupach co umożliwiało komunikację swobodną w poziomie terenu, a do użytku mieszkańców także przeznaczono płaski dach.