Jerzy Duda-Gracz – malarstwo, które budzi silne emocje

Jerzy Duda-Gracz — malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Jego malarstwo uważane jest za pełne treści, a widzowie po dziś dzień z dreszczykiem emocji uczestniczą w wystawach i oglądają obrazy, którymi w opinii wielu – artysta przechytrzał cenzurę. Zapoznając się z jego dziełami oraz poglądami, łatwo można zauważyć, że był głębokim moralistą. W sposób oczywisty obnażał ludzkie wady, takie jak głupota, lenistwo, nietolerancja, chamstwo oraz nieliczenie się z konsekwencjami osobistymi i światem. Uznawany był za kpiarza i szydercę, był przy tym jednak także sentymentalistą. Litościwie traktował tych zagubionych, a fragmenty pejzażu i natury, które nierzadko pojawiają się w jego kompozycjach, traktował jako tło dopełniające istotę treści obrazu.

Jerzy Duda-Gracz — życie i twórczość

Jerzy Duda-Gracz urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie. Ukończył Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, gdzie w 1968 roku otrzymał dyplom. Tam też do roku 1982 był nauczycielem. W latach 1992-2001 wykładał Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Później, aż do śmierci, pracował na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Artysta ma na koncie aż 168 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Berlinie, Londynie, Budapeszcie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Sztokholmie, Florencji, Bratysławie, Sofii, Duseldorfie, Chicago, Delhi, Oldenburgu, Monachium, Lipsku i Nowym Jorku. Uczestniczył w 359 wystawach krajowych, zagranicznych i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej, m.in. w Tokio, Wiedniu, Kolonii, Malmoe, Paryżu, Sztokholmie, Hamburgu, Ostrawie, Halle, Dortmundzie, Brukseli, Arnhem, Londynie, Rotterdamie, Rzymie, Salzburgu, Sewilli i Monachium.

Jerzy Duda-Gracz swoje obrazy łączył w cykle. Najsławniejszym jego dziełem jest cykl obrazów Chopinowi, które są malarską interpretacją wszystkich dzieł Fryderyka Chopina — był on ulubionym kompozytorem malarza. Każdy z utworów posiada osobny obraz, a w przypadku większych form muzycznych — każda z jego części. Całość tworzy przedsięwzięcie artystyczne składające się z 313 dzieł obrazujących 295 utworów. Artysta ukończył prace w 2003 roku. Cykl Chopinowi prezentowany był w postaci multimedialnej na Światowej Wystawie EXPO 2005 w Japonii, a po raz pierwszy zostały udostępnione widzom w 2005 roku w salach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, z okazji odbywającego się w tym czasie XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Artysta wykonywał również realizacje scenograficzne, stworzył wiele portretów i autoportretów.

Jego prace znajdują się w zbiorach krajowych oraz zagranicznych, a także w kolekcjach prywatnych. Posiadaczami jego obrazów są m.in. Wiesław Ochman, Wojciech Fibak, Kraft Aleksander Prinz zu Hohenlohe.

Jerzy Duda-Gracz posiada ulicę swego imienia, która znajduje się w Katowicach. Jego imię otrzymała również Szkoła Podstawowa nr 32 w Częstochowie.

Artysta zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie.