Język teściowej kwiat o małych potrzebach

Choć nazwa tego kwiatu brzmi niecodziennie, to jego pochodne tym bardziej wywołują uśmiech na twarzy. Język teściowej bywa inaczej nazywany wężownicą, żmijką, a także – całkiem naturalnie – sansewierią. Ten typ roślin należy do sukulentów i cechuje się wysokim poziomem wytwarzania tlenu. Właściciele języka teściowej decydują się na postawienie go w sypialni, salonie, a także jadalni. Dzięki swojej charakterystyce sansewieria nie jest rośliną zanadto wymagającą – do szczęścia wystarczy jej łyk wody, ziemia i przyjemna temperatura. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym kwiatku? 

Język teściowej kwiat o niebanalnym uroku 

Dzięki swojej atrakcyjności – grubym, ciemnozielonym liściom z akcentami złota – język teściowej jest bardzo często wykorzystywany w miejscach, przeznaczonych do użytku publicznego. Ten kwiat możemy znaleźć w galeriach handlowych, urzędach, restauracjach, hotelach, a nawet barach czy kawiarniach. W zależności od odmiany liście sansewierii mogą być dłuższe bądź krótsze – ich długość przeważnie wynosi od 40 do 50 centymetrów. 

Jak pielęgnować język teściowej? 

Sansewieria nie ma zbyt dużych wymagań, jeżeli chodzi o jej  codzienną pielęgnację. Jedynym warunkiem, który koniecznie powinien zostać spełniony, jest utrzymywanie w pomieszczeniu temperatury wyższej niż 10 stopni. Oprócz tego wężownica potrafi wytrzymać nawet kilka miesięcy bez podlewania, dlatego też jeśli jesteś osobą zapominalską, a jednocześnie pragniesz oryginalnej odmiany zieleni w swoim domu, rozważ zakup tego kwiatu. Adekwatnie do suszy, sansewieria nie toleruje przelania. 

Idealne stanowisko dla tej rośliny to to, w którym panuje słońce lub półcień. Wężownica pozostawiona w ciemnym miejscu może nam zmarnieć. Dobrym podłożem dla tego kwiatu będzie uniwersalna ziemia do kwiatów, posiadająca odczyn obojętny. Rozmnażanie wężownicy polega na oderwaniu sadzonek z fragmentów liści, odchodzących od korzenia lub podzielenie kłączy starszych liści. 

Język teściowej kwiat – okres kwitnienia 

Sansewieria może zaskoczyć nas swoimi niewielkimi kwiatami, przypominającymi swoim kształtem lilię niemal o każdej porze roku. Jej zapach jest niezwykle intensywny, przypominający jaśmin. Po przekwitnięciu należy obciąć uschnięty kwiatostan. Zazwyczaj kwitnienie rośliny jest zauważalne w przypadku starszych roślin, które nie były zanadto podlewane. Język teściowej kwiat nie jest zaliczany do grupy roślin trujących, dlatego tez może być z powodzeniem utrzymywany w mieszkaniach wraz z małymi dziećmi, a także domowymi zwierzętami.