Justyna Stoszek – sztuka inspirowana naturą

Justyna Stoszek jest prekursorką instalacji roślinnych w szkle oraz autorką książki Wieczny Las. Poza pogonią wielkich miast, w której zwraca uwagę na symbiozę, w jakiej żyjemy z otaczającą nas przyrodą. Od 2007 roku tworzy Forest Forever, czyli miniaturowe lasy w szkle.

Justyna Stoszek tworzy sztukę inspirowaną naturą

Justyna Stoszek  urodziła się w 1974 roku w Krakowie. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Rzeszowie o profilu snycerstwo — otrzymała dyplom z rzeźby. Artystyczną edukację kontynuowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyła w 1994 roku otrzymując dyplom z malarstwa.

Artystka od kilku lat realizuje autorski warsztat twórczy pod nazwą Przepływ, w którym poszukuje połączeń pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Przesłaniem ma być kształtowanie umiejętności transformowania uczuć w ruch, obrazy, taniec, poezję czy dźwięk, a tym samym głęboka praca z wyobraźnią i wrażliwością.

Od 2017 roku Stoszek realizuje cykl wystaw pod nazwą Biosferaosobista, których celem jest pogłębianie wiedzy na temat zjawisk związanych z funkcjonowaniem środowiska przyrodniczego, badanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą, a także refleksja nad zjawiskiem oddziaływania człowieka na naturę. W tym celu artystka stworzyła autorskie, organiczne szkło, w którym powstają roślinne biosfery.

W 2019 roku, z okazji konkursu Galerii Plakatu AMS, prace artystki zostały zaprezentowane na nośnikach Dynamic Backlight w całej Polsce. Dzięki światłu backlightów roślinne motywy zostały ożywione w dużym formacie, a ekspozycja roślinnych plakatów w wiatach przystankowych cieszyła oczy mieszkańców miast w trakcie ich codziennych podróży. Oto niektóre z komentarzy na temat prac Sztosek:

Uwielbiam zarówno prace jak i ideę sztuki w miejscu reklamy. Uwielbiamy przystanek z którego odjeżdża tramwaj do przedszkola mojego synka.

Mijam szare ulice.. i teraz.. podświadomie rozglądam się wokół wyszukując Tych cudów.. ?.. taka wewnętrzna mapa pozytywnych doznań powstaje.. ?.. Dziękuję.. ?

Wczoraj zatrzymał mnie we Wrocławiu przy dworcu. O pierwszej w nocy stałam i się zachwycałam. Piękne, barwy i mięsiste kształty roślin… ?Fajne by były takie duże plakaty do wnętrz.

Widziałam jak byłam parę dni temu w Warszawie, aż musiałam się zatrzymać i obejrzeć dokładniej. Dzięki za piękne rzeczy w mieście!

Justyna Stoszek wystawia swoje prace w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz Japonii. Jej pierwsze wernisaże odbyły się w naturalnych warunkach, m.in. w Puszczy Białowieskiej, lasach beskidzkich i mazurskich. Zwieńczeniem wystaw były ekspozycje w środowisku miejskim w przestrzeniach industrialnych (łódzki festiwal Detalfest), w teatrach (premiera spektaklu Makbet w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, wrocławski teatr Capitol) i w galeriach (Poznańskiego Browaru, Stara Słodownia).