Kamień na parapety – jaki wybrać?

Szukając trwałych i eleganckich rozwiązań do mieszkania bądź domu, trzeba koniecznie rozważyć kamień na parapety. Szeroki wybór rodzajów tego surowca sprawia, że dopasowanie go do aranżacji wnętrza nie sprawi problemu. Za to efekt wizualny i walory funkcjonalne kamiennych parapetów robią kolosalne wrażenie. Podpowiadamy jaki kamień na parapety wybrać.

Rola parapetu w domu

W tym miejscu należy dokonać podziału na parapety okienne zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze powinny chronić ścianę domu m.in. w przypadku opadów deszczu. Parapety zewnętrzne są narażone nie tylko na uszkodzenia mechaniczne takie jak pęknięcia, ale też utratę walorów estetycznych i blaknięcie wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce.

Parapety wewnętrzne pełnią istotną funkcję, gdyż chronią wnękę okienną przed uszkodzeniami. Ich wygląd nie jest bez znaczenia dla stylistyki pomieszczenia, dlatego powinny pasować do ogólnej aranżacji. Okolice okna to specyficzne miejsce, dlatego że okna mogą być nieszczelne, czasami na skutek niedopatrzenia i np. pozostawienia otwartego okna, dochodzi do zalania parapetu. W tym miejscu też zazwyczaj umieszczamy grzejniki. Odpowiednie dobranie parapetu nie tylko pozwoli zachować tę część pomieszczenia w nieskazitelnym stanie. Parapet wewnętrzny ma również wpływ na sposób rozchodzenia się ciepła po domu. Dlaczego więc warto wybrać akurat kamień na parapety?

Kamień naturalny na parapety – zalety

Kamień naturalny cechuje szeroka gama dostępnych kolorów i oryginalne wzornictwo. Na rynku można kupić również spieki i konglomeraty, które zachowują praktyczne właściwości, typowe dla kamienia, a prezentują się mniej naturalnie niż kamień. Wykończenie z kamienia podnosi prestiż wnętrza i sprawia, że wygląda ono bardziej luksusowo.

Kamień naturalny na parapety to dobry surowiec, gdyż jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza uderzenia, zarysowania czy ścieranie. Równocześnie jest łatwy w obróbce, co ułatwia dopasowanie kamienia pod indywidualny projekt.

Cechą kamienia naturalnego jest to, że z czasem nie traci właściwości użytkowych, czyli nie pęcznieje, nie powstają na nim odbarwienia. W żaden sposób nie odkształca się. Wykazuje niską nasiąkliwość, wysoką porowatość, a przez to dobrą odporność na wpływ wilgoci.

Kamień na parapety – jaki wybrać?

Obecnie najbardziej popularne są parapety kamienne z granitu i marmuru. Wynika to nie tylko z ich wyglądu, ale również wyróżniających się właściwości praktycznych. Granit warto wybrać, jeśli zależy nam na niemal niezniszczalnej trwałości połączonej z dużymi możliwościami aranżacyjnymi. Parapety z granitu nie tracą swoich właściwości mimo upływu lat. To kamień łatwy do odnowienia i wyczyszczenia, o czym dobrze wiedzą m.in. kamieniarze produkujący granitowe pomniki. Granit dobrze znosi obróbkę, dlatego stosuje się go w wielu miejscach w domu. Ze względu na wytrzymałość stosuje się go w realizacjach zewnętrznych.

Wybierając taki kamień na parapety można stworzyć spójną przestrzeń. Zwłaszcza, że firmy dysponują granitem w niemal każdym odcieniu z często zaskakującymi, przykuwającymi wzrok, wzorami. Parapet można wykonać z rodzimego granitu jak i sprowadzanego, co wpływa również na duży zakres cenowy tego materiału – każdy będzie mógł znaleźć produkt odpowiedni względem dostępnego budżetu.

Zalety marmurowych parapetów okiennych

Marmurowe parapety okienne są w zasadzie tak niezniszczalne jak granitowe. Jednakże, w przeciwieństwie do nich, marmur dedykuje się do zastosowań wewnętrznych, gdyż na zewnątrz negatywny wpływ na jakość surowca mogą mieć chociażby kwaśne deszcze. Natomiast jeśli chodzi o wnętrza jest to chętnie wybierany kamień na parapety. Charakteryzuje się łatwością obróbki, elegancją, ciekawą kolorystyką w gamie od bieli do szarości i czerni. Parapety marmurowe są również przystępne cenowo zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest to zakup na lata.

Decydując się na kamień na parapety, można rozważyć również piaskowiec, kwarcyt naturalny lub konglomerat kwarcowy. Każdy z nich będzie dobrą dekoracją wnętrza oraz ozdobą domu. I z całą pewnością ich trwałość pozwoli cieszyć się pięknym wykończeniem okna przez wiele lat.

Zobacz więcej na: www.kamieniarstwo-diamentum.pl