Kiedy i jakimi materiałami najlepiej ocieplić dom? Poradnik budowlany

O tym, że dom należy ocieplić, nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze wykonana izolacja termiczna realnie przyczynia się do poprawienia mikroklimatu wnętrz, a przy tym chroni przed wychładzaniem czy przegrzewaniem pomieszczeń. To z kolei oznacza mniejsze straty energii i oszczędności na rachunkach za media. Pozostaje jeszcze pytanie, kiedy przeprowadzić prace, i z jakich materiałów skorzystać. Doradzamy.

Najlepszy czas na ocieplenie domu

Ze względu na to, że prace termomodernizacyjne budynków przeprowadza się po wykonaniu audytu energetycznego, najlepszym momentem na to jest okres od późnego lata do jesieni, kiedy temperatury oscylują w przedziale od 5 do 25 stopni Celsjusza. Sporo zależy jednak zawsze od panujących warunków atmosferycznych, a także metody ocieplania, na którą zdecyduje się inwestor. 

Sam audyt wykonuje się w sezonie grzewczym, kiedy różnica temperatur w domu i na zewnątrz nie przekracza 15 stopni Celsjusza. To dotyczy oczywiście budynków starszych, w których nieocieplone ściany prowadzą do wychładzania. W wyniku audytu udaje się ustalić, jak rozkłada się temperatura, gdzie występują wadliwe połączenia styropianów, jak zaplanować prace termomodernizacyjne. 

Wybór materiału ociepleniowego

Kiedy wiesz już, co wymaga poprawy i kiedy przeprowadzić prace termomodernizacyjne, czas na wybór najlepszego materiału izolacyjnego. Trzy główne grupy produktów ociepleniowych to:

  • wełna mineralna – skalna https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-skalna/ lub szklana. Produkt o bardzo dobrej odporności na wysokie temperatury, niepalny, paroprzepuszczalny i elastyczny w czasie układania. 
  • pianka – cechująca się szybką aplikacją. Pianka poliuretanowa jest dźwiękoszczelna, ma wysoką przyczepność do podłoża i niski stopień przewodzenia ciepła,
  • styropian – lekki i tani. Jest odporny na ściskanie i nie nasiąka wodą. Ponadto łatwy w obróbce i montażu. Jego wadą jest stosunkowo niski poziom izolacji akustycznej. 

Wybór materiału zawsze zależy od preferencji inwestora, jego budżetu oraz cech i lokalizacji budynku. Do wyboru są metody ociepleniowe, wśród których najpopularniejsza jest technika na mokro, gdzie materiał jest osadzany na kleju, a następnie powierzchnię wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym. Alternatywą jest metoda sucha, gdzie wykonuje się ruszt konstrukcyjny, w nim umieszcza się wełnę i na koniec całość wykańcza się okładziną. Wszystko bez użycia zaprawy czy kleju.