Opaski ogniochronne to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na zminimalizowanie rozprzestrzeniania się ognia podczas pożarów między poszczególnymi pomieszczeniami.
Nakłada się je wokół rur instalacyjnych, w miejscach stanowiących przegrody. Stosowanie opasek stanowi najbardziej efektywne rozwiązanie w walce z rozprzestrzenianiem się ognia drogą instalacyjną.
Czym charakteryzują się opaski ogniochronne?
Swoją budową opaski ogniochronne przypominają obręcz, która montowana jest dookoła instalacji. Umieszcza się je parami, w miejscu wejścia i wylotu instalacji z przegrody, jaką najczęściej stanowi ściana. W zależności od miejsca ich wykorzystania (rodzaju ściany), różnią się liczbą warstw, długością oraz grubością.
Materiał, z którego są wykonane, ma właściwości pęczniejące. Aktywują się one pod wpływem wysokiej temperatury przez co instalacja, którą opasają, ulega zmiażdżeniu. To proste rozwiązanie pozwala na szybkie zamknięcie obszaru, którym rozprzestrzeniający się ogień mógłby dostać się do sąsiadujących pomieszczeń. Proces pęcznienia rozpoczyna się już w temperaturze ok. 140 °C, a opaska zwiększa swoją objętość nawet o kilkadziesiąt razy.
W jakich instalacjach możliwe jest zastosowanie opaski ochronnej?
Nowoczesne opaski ochronne cechują się szerokim zakresem zastosowania, dzięki czemu sprawdzają się w użytku zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Wiąże się to z wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, takie jak np. promieniowanie UV, wilgotność, a także zmienne temperatury. Szczegóły poznasz na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/46260/kiedy-stosowac-opaski-ogniochronne/.
Opaski mogą być też stosowane w różnego rodzaju ścianach, lekkich, masywnych, a nawet stropach – wszędzie tam, gdzie przebiega instalacja. Doskonale sprawdzą się w przypadku rur instalacyjnych, wykonanych z materiałów takich jak PVC, PE i PP, charakteryzujących się średnicą maksymalną sięgającą do 160 mm.