Kiedy uszczelnić dach z papy?

Uszczelnianie dachu z papy to procedura dość popularna, ale i tak wiele osób nie jest z nią jeszcze dobrze zaznajomionych. Aby cieszyć się szczelnym pokryciem dachu, a przede wszystkim suchym wnętrzem, warto dowiedzieć się kiedy uszczelnić dach z papy, aby dało to najlepsze efekty.

Uszczelnianie dachu z papy po zimie

Największym wrogiem prawie każdego dachu, są zmienne warunki pogodowe. Deszcz to najbardziej oczywisty problem i to właśnie z jego powodu często wykonuje się ogólne uszczelnianie dachu z papy. Niestety, materiał ten nie jest idealny, a do tego całkiem podatny na zmiany temperatury. Wykładana na dachu papa najczęściej składa się bowiem w dużej części z masy asfaltowej lub smołowej, która potrafi zmieniać swoją formę i stan pod wpływem temperatury.

Latem, papa często staje się miękka, a nawet nieco zmienia swoje położenie. Nie jest to aż tak problematyczne, ale inaczej sprawy mają się zimą. Przy niskiej temperaturze, uszczelnienia dachowe z papy staje się twarde i nieplastyczne. Przez te naprężenia w strukturze, materiał ten często pęka, tworząc przerwy w samej papie. W naprawie i uszczelnieniu uszkodzonego pokrycia po sezonie pomoże hydroizolacja dachu z papy producenta DuroDach, lub inny odporny na zmiany temperatur materiał.

Uszczelnianie dachu z papy przy większych pęknięciach

Dużym problemem nie tylko ze względu szczelności, ale także z konstrukcyjnego punktu widzenia, mogą być większe pęknięcia lub dziury na dachu. Niedoskonałości tego rodzaju są do pewnego stopnia naturalne, szczególnie przy starszych budynkach. Wraz z biegiem czasu, konstrukcje te często osiadają oraz reagują na zmiany i poruszenia w ziemi, co może powodować powstawaniu pęknięć mniejszych lub większych rozmiarów.

Uszczelnianie dziury w dachu nie jest strasznie skomplikowanym procesem, ale zawsze należy podejść do niego z uwagą i rozsądkiem. Najważniejsze przy tego typu naprawie, jest niebagatelizowanie problemu. Nawet małe pęknięcie może bowiem  doprowadzić do sporych przecieków, gromadzenia się wilgoci, a nawet powstawania grzybów na wewnętrznych ścianach budynku. Właśnie dlatego, uszczelnianie dachu z papy najlepiej przeprowadzić zaraz po zauważeniu jakiejkolwiek nieprawidłowości.

Uszczelnij dach z papy, kiedy komin przecieka

Komin to jeden ze stałych elementów, które znajdują się na dachu. Jest to również element, który naturalnie osłabia pokrycie budynku. Aby poprawnie zainstalować komin, należy bowiem wyciąć otwór w warstwie uszczelniającej. Ponowne jej załatanie oraz połączenie komina z dachem jest oczywiście możliwe, ale nie zmienia to faktu, że miejsce to może być w przyszłości narażone na przecieki.

Poprawne uszczelnienie dachu z papy przy kominie nie należy do zadań najprostszych i właśnie dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie są sygnały przecieków przy łączeniu uszczelnienia. Jeśli tylko wykryjemy, na przykład mokre plamy na ścianach wzdłuż komina, może to być sygnał, że konieczne jest uszczelnianie dachu.

Jak więc widać, uszczelnienie dachu z papy najlepiej wykonać jak najszybciej, po zauważeniu mokrych plam na ścianach, wilgoci lub grzybów. Warto również sprawdzać pokrycie po każdej zimie, oraz regularnie kontrolować, czy nie ma żadnych rozszczelnień przy kominie.