Kiedy w domu sprawdzi się stół okrągły rozkładany?

Mogłoby się wydawać, że rozkładane stoły są elementem z odległej przeszłości i kojarzą się raczej z czasami, kiedy były one wprost niezbędne do wygodnego ugoszczenia dużej rodziny w czasie domowych uroczystości. Jak się jednak okazuje, ich popularność jest niezmiennie duża i to mimo tego, że nie zawsze mamy wielopokoleniowe rodziny, dla których trzeba zadbać o miejsce przy stole. Z czego zatem wynika ponadczasowa praktyczność takich mebli?

Mała kuchnia, a praktyczny stół okrągły rozkładany

Ostatnie lata w Polsce to prawdziwy boom na rynku małych, funkcjonalnych mieszkań. Niewielki metraż pozwala na niska cenę zakupu, ale opłacony jest tym, że w domowej przestrzeni nie ma zbyt wielu pomieszczeń. Wygodny salon, sypialnia, mała kuchnia i łazienka – to wielkomiejski standard, który zresztą Polacy bardzo polubili. W takich przestrzeniach ciężko jednak o miejsce do zorganizowania dużej, rodzinnej imprezy czy nawet zaproszenia na obiad kilku dobrych znajomych. Duży stół na więcej niż cztery osoby to najczęściej zbędny luksus, który zarazem zabiera większą część pomieszczenia. I tu na plan wchodzi stół okrągły rozkładany – doskonały patent na to, by bez zajmowania na co dzień całej powierzchni kuchni, znaleźć od czasu do czasu miejsce do przyjęcia gości.

Stół rozkładany działa na bardzo prostej zasadzie: na co dzień jest niewielkim meblem, przy którym wygodnie siedzą dwie lub trzy osoby, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, rozsuwa się go (pod blatem zamontowane są odpowiednie pręty i zawiasy) i wyciąga ze środka dodatkową deskę blatową, która powiększa mebel nawet kilkukrotnie! Ta funkcjonalność, prostota i minimalizm rozwiązania, wpływają na ponadczasową popularność takich mebli. Ba! Kiedy stół jest złożony do wielkości standardowej, nie sposób jest nawet zauważyć, że kryje się w nim coś więcej.

Dobrym dodatkiem do takiego mebla są również, najczęściej wykonane z plastiku lub innych tworzyw sztucznych, składane krzesła. Z racji na płaską formę, można je schować za szafą lub pod łóżkiem i wyjąć tylko wtedy, gdy będą potrzebne.

W sklepach ze stołami można dziś znaleźć wiele modeli takich mebli, od zupełnie prostych stołów drewnianych, przez stoły bardziej finezyjne, wykonane z nutą francuskich dekoracji, po stoły na aluminiowych podstawach, wyglądające bardzo nowocześnie. Bez względu na sposób aranżacji mieszkania, w sklepach i u producentów zawsze można dostać przynajmniej kilka zupełnie różnych stołów rozkładanych, które uzupełnią domową przestrzeń i nie będą jej niepotrzebnie zajmować, aż do czasu przybycia gości.