Kim była Frida Kahlo?

Zrośnięte brwi, kruczoczarne włosy splecione w wianek z warkoczy, wąsik oraz ogniste spojrzenie — tak najczęściej przedstawiana jest malarka Frida Kahlo. W tradycyjnym, meksykańskim stroju, z interesującą urodą i charyzmatyczną osobowością fascynowała zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jej wizerunek do dziś można spotkać na plakatach, koszulkach czy torbach. Chociaż od jej śmierci minęło prawie 70 lat, artystka wciąż inspiruje.

Kim była Frida Kahlo?

Frida Kahlo (a właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón) urodziła się 6 lipca 1907 roku w Meksyku, w dzielnicy Coyoacán. Jej ojcem był Żyd niemieckiego pochodzenia Carl Wilhelm Kahlo (później zmienił imię na Guillermo), a matką Meksykanka Matilde Gonzalez.

W wieku 6 lat Frida zachorowała na polio. W wyniku choroby jej prawa noga była szczuplejsza niż lewa. Z tego powodu zaczęła nosić długie, meksykańskie suknie, które stały się jednym z jej znaków rozpoznawczych. W wieku 18 lat przeżyła wypadek autobusowy, który odmienił jej życie. Złamała wtedy kręgosłup, obojczyk i miednicę. Doznała także połamania żeber, 11 złamań prawej nogi, złamania i zwichnięcia prawej stopy, a także zwichnięcia ramienia. Oprócz tego stalowa poręcz przebiła jej podbrzusze i macicę, co sprawiło, że Frida nie mogła w przyszłości zostać matką. Wydarzenie to naznaczyło jej życie cierpieniem, licznymi operacjami i na wiele miesięcy przykuło do łóżka, ale dało jej też nową pasję – malarstwo.

Unieruchomiona w gipsie na wiele miesięcy, leżąc w łóżku, na główny temat swoich pierwszych prac Frida wybrała siebie. Jej obrazy, pełne koloru i emocji, były szczere do bólu. Artystka już wtedy podkreślała, że nie maluje fikcji, przedstawiała tylko swoje życie.

Miłość do Diega Riviery

W wieku 22 lat Frida Kahlo wzięła ślub z 20 lat starszym malarzem Diego Rivierą, na którego zwróciła uwagę, kiedy była jeszcze nastolatką. Doświadczony i powszechnie szanowany artysta wspierał talent żony, dając jej wskazówki, a jednocześnie pozostawiając wolność twórczą. Frida pod jego skrzydłami rozkwitła.

Jej rodzice nie byli jednak zachwyceni związkiem z dużo starszym malarzem, ponieważ miał on opinię kobieciarza. Frida nie dopuszczała jednak myśli, że Diego może ją zranić. Niestety rzeczywistość okazała się inna. Ich małżeństwo było bardzo burzliwe, a liczne zdrady Diega sprawiały Fridzie wiele bólu, który koiła malując obrazy. Największym ciosem był dla niej romans męża z jej młodszą siostrą Cristiną. Frieda kilkukrotnie poroniła, na nowo zaczęły jej dokuczać urazy z wypadku. W końcu rozwiodła się z Diegiem, jednak rok później ponownie wyszła za niego za mąż. W tym czasie miewała liczne romanse, również z kobietami. Te nie stanowiły dla Riviery większego problemu, jednak zdrad z mężczyznami nie mógł znieść. Do najsłynniejszych kochanków Fridy Kahlo należał Lew Trocki, który przyjechał do Meksyku na zaproszenie Diega.

Twórczość Fridy Kahlo

Frida Kahlo nie zabiegała o uznanie i pieniądze, nie interesowała ją kariera. Była zdziwiona, kiedy ktoś kupował jej prace, ponieważ uważała, że jej obrazy mogą interesować tylko ją. folklorystyczny charakter i oprawy z muszli, aksamitu czy gipsu miały sprawiać wrażenie pewnej amatorszczyzny. Forma, jaką wybrała dla swojej sztuki, m.in. folklorystyczny charakter i oprawy z muszli, aksamitu czy gipsu sprawiały wrażenie pewnej amatorszczyzny. Z tego też powodu sztuka Fridy zajmowała bezpieczne miejsce na granicy twórczości oficjalnej i nieprofesjonalnej, wymykającej się krytyce.

Dziś jej prace zdobią niemal wszystkie przedmioty użytkowe, m.in. koszulki, kubki, a nawet kafelki łazienkowe. Po śmierci Fridy w 1954 roku, Diego Rivera przeznaczył dom artystki na muzeum, w którym do dziś obejrzeć można jej prace i przedmioty z życia codziennego. Obrazy malarki dostępne są dla widzów również online na platformie Google Arts & Culture.