Kim jest Czesław Bielecki?

Czesław Bielecki jest politykiem, architektem oraz publicystą. Jest to także rodowity warszawiak, który swoją aktywność polityczną rozpoczął w czasach PRL. Wówczas zaangażował się w działalność opozycji. W roku 1968 został aresztowany na koordynowanie studenckich protestów na Politechnice Warszawskiej. Jak potoczyła się jego kariera w III RP?

Polityk oraz publicysta

Czesław Bielecki był jednym z głównych autorów „Małego konspiratora”. Był to poradnik, który wydawany był w podziemiu. Pisał w nim pod pseudonimem Maciej Poleski. Był aresztowany dwukrotnie za swoją działalność. Miało to miejsce dokładnie w maju 1983 oraz w kwietniu dwa razy później.

Jest także autorem takich książek jak „Patologia transformacji” czy też „Godzina pytań czyli szansa na dialog społeczny”.

W latach między 1990 a 1995 był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy, a do tego kierował Zespołem do spraw Reformy Administracji Publicznej. W roku 1992 był także doradcą w rządzie Jana Olszewskiego. Na przestrzeni lat 1997 – 2001 Czesław Bielecki był posłem Akcji Wyborczej „Solidarność”. Jednak dosłownie po jeden kadencji już zakończył swoją przygodę z sejmowymi ławami.

Czesław Bielecki to także architekt. Pracował oraz odbywał zawodowe staże w Izraelu, Francji oraz także RFN. W roku 1984 założył nawet swoją własną architektoniczną firmę o nazwie „Dom i Miasto”. Po roku 2001 skoncentrował się na swoim fachu, a więc na pracy właśnie architekta.

Czesław Bielecki opracował między innymi koncepcję odbudowy Arkad Kubickiego. Propagował pomysł utworzenia Muzeum Komunizmu w Pałacu Kultury i Nauki. To on właśnie zaprojektował słynną już siedzibę Telewizji Publicznej, która określana jest jako „Wieża Babel”. Jego pracownia nawet wygrała przetarg na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Czesław Bielecki i jego powrót do polityki

Prawie po dekadzie odpoczynku od polityki Czesław Bielecki chciał wrócić w bardzo wielkim stylu. Jako warszawiak rodowity wystartował w wyborach z ramienia partii Prawa i Sprawiedliwości. Były to wybory na prezydenta miasta Warszawy, które odbywały się w roku 2010. Zajął wówczas drugie miejsce. Udało mu się uzyskać 23,16 procent. Wyprzedziła go wówczas Hanna Gronkiewicz-Waltz, która ubiegała się o reelekcję. W roku 2015 Czesław Bielecki zasiadł w Narodowej Radzie Rozwoju, która została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Od tamtego czasu ściśle jest związany z partą rządzącą.

Na pewno o Czesławie Bieleckim jeszcze niejednokrotnie usłyszymy. Jest to bardzo barwna postać. Nie ma tutaj wątpliwości.