Kim jest Joanna Sarapata? [obrazy, mąż, synowie]

Joanna Sarapata to polska malarka, której prace można podziwiać w różnych zakątkach świata, m.in. we Francji, Niemczech, USA i Monako. W swoich prywatnych zbiorach posiadają je takie gwiazdy, jak Madonna czy Elton John Cała Polska poznała artystkę w 1998 roku, kiedy wyszła za mąż za Jarosława Jakimowicza. Co jeszcze wiemy o artystce?

Kim jest Joanna Sarapata?

Joanna Sarapata urodziła się 16 lutego 1962 w Warszawie. Jest absolwentką paryskiej L’ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts, do której dostała się z pierwszą lokatą spośród aż 980 kandydatów – co ciekawe po dwóch nieudanych egzaminach do łódzkiej ASP. Edukację kontynuowała w nicejskiej Akademii Sztuki Współczesnej.

W 1986 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie studenckim na plakat dla Opery Paryskiej. W latach 90. pracowała jako dekoratorka wystaw u Cartiera. Z tego czasu przytacza ciekawą anegdotę. Pewnego dnia do butiku wszedł John Reid, menadżer m.in. Eltona Johna, z zamiarem kupienia złotego zegarka. Jednak to wiszące na ścianach obrazy autorstwa Sarapaty zwróciły jego uwagę. Kupił właśnie obrazy, zapominając o powodzie swojej wizyty w butiku. Momentem zwrotnym w karierze malarki był rok 1996, kiedy wiszącymi u Cartiera dziełami artystki zainteresowała się agentka Claudii Schiffer, Placido Domingo i Petera Gabriela. Zaproponowała ona polskiej artystce współpracę i wyjazd do Nowego Jorku.

Sarapata od ponad 30 lat wystawia swoje prace w europejskich i amerykańskich galeriach sztuki. W latach 1995-1997 miała autorskie wystawy w Gustavii na St. Barthelemy. Od 1998 prezentuje prace w Polswissart w Polsce. W 2011 roku wraz z przyjaciółką, Jolantą Racinowską-Bogiel, otworzyła przy ulicy Pięknej w Warszawie Galerię Sarapata, gdzie można odwiedzić stałą ekspozycję jej prac oraz osobiście spotkać artystkę.

Poza malarstwem Joanna Sarapata zajmowała się scenografią oraz plakatem.

Joanna Sarapata — obrazy

Joanna Sarapata skupia się głównie na aktach kobiecych. W swoich pracach przedstawia najczęściej kobiety silne i niezależne, a zarazem niezwykle wrażliwe. Jak piszą krytycy, twórczość artystki stanowi subiektywny przewodnik po kobiecej naturze, przedstawia jej złożoność i nieobliczalność. U Sarapaty znajdziemy wszystko, co składa się na esencję kobiecości: namiętność, marzenia, ale także wahania, smutki i niepokoje. Zresztą artystka podkreśla, że maluje emocjami. Jej zdaniem kobieta, aby być piękna, musi być przede wszystkim kobieca. Nie ukrywa też, że fascynuje ją kobiece ciało, jednak nagość na obrazach Sarapaty nie jest ani wstydliwa, ani nieprzyzwoita. Portretowane przez nią kobiety zwykle nie mają za to oczu, bo to z nich instynktownie próbujemy odczytać emocje.

Inspiracje do swoich obrazów artystka czerpie z atmosfery europejskich miast, kina, muzyki oraz książek. Jej prace powstają zwykle na kartonie. Sarapata maluje temperą, gwaszem, akwarelą, tuszem, pędzlem lub piórkiem – dzięki czemu jej obrazy są lekkie, ulotne, jakby „chwilowe”.

Joanna Sarapata — mąż, synowie

Pierwszym mężem artystki był pilot Pascal Zerbone, z którym ma syna, Christophe’a (ur. 1986). W 1997 roku rozwiodła się z mężem i wróciła do Polski. Po raz drugi wyszła za mąż za Jarosława Jakimowicza, z którym ma syna Jovana (ur. 2000).