Klamki do drzwi – co ocenić przed zakupem?

O czym pamiętać, wybierając klamki do drzwi? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Jak się okazuje, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oto one.

Ważna zasada proporcji

Jedną z ważniejszych zasad jest to, że do dużych, masywnych drzwi dobiera się większe klamki. Nie mogą być za małe, bo będzie to wyglądać niezbyt estetycznie. A nawet karykaturalnie, gdy zestawimy zdobione drzwi ze skromną, prostą klamki. Zresztą, ta zasada działa także w drugą stronę, wobec czego do nowoczesnych drzwi pod żadnym pozorem nie można dopasować stalowych, dekoracyjnych klamek. 

Spójność kolorystyczna? A może ciekawy kontrast?

Kolejną kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest dobór koloru i materiału. W przypadku, gdy preferujemy subtelne kolory we wnętrzach, klamka również powinna w takich pozostać. Dzięki temu nie będzie się ona niepotrzebnie wyróżniać na tle skrzydła drzwi i innych większych elementów. Oczywiście nie jest to sztywna i zawsze obowiązująca zasada, więc można zdecydować się na inny kontrastujący kolor, lecz zróbmy to świadomie, żeby osiągnąć efekt, na jakim nam zależy. Najważniejsze, aby nie było w tym przypadku. 

Materiał – warto zachować spójność kompozycyjną

Co do materiału to koniecznie musimy pamiętać, by zachować spójność kompozycyjną i nie dobierać klamek nowoczesnych (ze stali czy aluminium) do drzwi drewnianych. To połączenie będzie się bardzo źle prezentować. W przypadku drzwi nawiązujących do wcześniejszych epok dobierajmy klamki mosiężne lub upodabniające się do mosiądzu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też elementy stylizowane na złote klamki. 

O czym dodatkowo pamiętać?

Ważnym parametrem jest też rodzaj klamki, który zamierzamy dopasować do drzwi pokojowych lub zewnętrznych. Najważniejsza jest tu ich budowa. Do wyboru są klamki o szyldach pełnych, rozety okrągłe lub kwadratowe, z wkładką lub na klucz. Mogą mieć różny kształt – być prostokątne lub kwadratowe. 

Przy okazji nie można też zapomnieć o sprężynach znajdujących się w klamrach. Niewiele osób to ocenia, a ich położenie ma duży wpływ na codzienne użytkowanie. Powinny być umieszczone po obu stronach. Takie klamki są, co prawda, trochę droższe, lecz zapewniają zdecydowanie większy komfort, ponieważ po ich naciśnięciu, te same powracają do pozycji wyjściowej. 

Poszukując idealnych klamek różnego typu, zapraszamy do zapoznania się z ofertą https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-drzwi-i-okucia-drzwiowe/szyldy-i-klamki-drzwiowe. Na pewno znajdujemy tu coś idealne dla własnych potrzeb.