Kłopotliwe odpady: gdzie wyrzucić lakier do paznokci?

Podczas przygotowywania do wyrzucenia różnych odpadów możemy napotkać wątpliwości co do tego, do jakiego wrzucić je pomnika. Co ciekawe, obawy te są w pełni uzasadnione, bo nie zawsze to, co jest szkłem wrzucamy do szkła, a to co kartonem do kartonu. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta: wszystko zależy czy dany produkt został wyprodukowany wyłącznie z czystego szkła czy nie, oraz czy to, co w nim umieszczono szkodzi środowisku i nadaje się (lub nie) do recyklingu.

Gdzie wyrzucić lakier do paznokci i dlaczego?

Produktem, który w tym zakresie budzi wiele pytań jest chociażby lakier do paznokci. Z jednej strony wydaje się oczywiste, że skoro płynny lakier umieszczono w szklanym flakoniku, to po jego zużyciu powinno się go wyrzucić do pojemnika na szkło. Z drugiej – oficjalne zasady o których mówi ustawa o przetwarzaniu odpadów, ale i poszczególne gminy precyzujące dokładniejsze wytyczne wyrzucania śmieci, wskazują, że wcale nie! Szklany pojemniczek po lakierze do paznokci należy umieścić w koszu czarnym na tzw. odpady zmieszane i nienadające się do recyklingu. Szukając wiec odpowiedzi na pytanie gdzie wyrzucić lakier do paznokci – otrzymujemy prostą regułę: do odpadów zmieszanych.

Dlaczego? Powodem są pozostałości po wyprodukowanym chemicznie lakierze, jakie zawsze zostają na dnia flakonika. Lakier nie jest wytworem w żaden sposób naturalnym, a jego sztuczność sprawia, że w fabrykach zajmujących się recyklingiem trudno jest oddzielić od siebie szkło i właśnie lakier. Uciążliwość i kosztowność tego procesu sprawia, że większość polskich gmin uznaje wprost, że nie jest on w żaden sposób opłacalny i może powodować dla środowiska więcej strat niż zysków. Tym samym, pojemniczki po lakierach zawsze wyrzucamy do odpadów zmieszanych, które nie będą poddawane dalszemu recyklingowi.

Podobnie, na liście codziennie używanych produktów domowych i kosmetycznych, możemy znaleźć znacznie więcej rzeczy, które wydają się odpowiednie do wyrzucania do szkła, papieru, metali czy tworzyw sztucznych itd., ale wcale takimi nie są. Jeśli mamy wątpliwości – zawsze warto upewnić się czy na opakowaniu danego artykuły nie umieszczone producenckiej adnotacji co do tego, gdzie go wyrzucić. Jeśli nie, dobrze będzie zadzwonić z pytaniem właśnie do swojej gminy, gdzie odpowiedzialny za recykling urzędnik na pewno udzieli nam odpowiedzi, albo sprawdzić ją samodzielnie w internecie. Dużo lepiej jest w tym przypadku spytać raz i zapamiętać na przyszłość niż popełnić błąd i dokładać się do dodatkowej pracy firm recyklingujących odpady.