Kolor antracytowy we wnętrzach – jak go zestawić z innymi barwami?

Moda na barwy antracytowe na dobre zagościła już zarówno w polskich domach, jak i w nowoczesnych firmach, które szukając dla siebie ciekawych rozwiązań, sięgają po ten odcień coraz częściej. Co ciekawe, antracyt zdobywa popularność nie tylko jako kolor na ściany różnego rodzaju pomieszczeń, ale i barwa dodatków do wnętrz, ozdób i mebli. Jak dobrać ten odcień do mieszkania i na co zwrócić uwagę przy aranżacji?

Do czego pasuje kolor antracytowy?

Głęboka, ciemna szarość, bo tak właśnie wygląda kolor antracytowy wzięła się z inspiracji węglem kamiennym, nieco jaśniejszym i łagodniejszym w barwie niż czerń i zdecydowanie bardziej spłowiałym. Antracyt jest zdecydowanym odcieniem elegancji, a dzięki swojemu charakterowi i temu, że daleko mu do typowej czerni, doskonale sprawdza się we wnętrzach, w których szukamy klasyki i swoistej wytworności.

Ta barwa najlepiej sprawdzi się na ścianach dużych, jasnych, dobrze nasłonecznionych pomieszczeń – to właśnie promienie słońca wydobędą z niej całe piękno. Zdecydowanie nie poleca się antracytu do malowania ścian w pokojach bez okien, zamkniętych i odizolowanych od dopływu słońca. W dużych i jasnych wnętrzach, antracyt nie zmniejsza optycznie ich powierzchni, a jednocześnie prezentuje się bardzo szykownie. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie tym odcieniem pomieszczeń o małej wielkości, są dodatki i dekoracje. Raczej unikamy wstawiania mebli w tym kolorze do ciasnych pokoi, ale już lampy na antracytowych nóżkach, stolik, czy ramki do zdjęć w barwie antracytu – wieszane potem na jasnych ścianach, sprawdzą się idealnie.

Ci, którzy uważają, że ciemne szarości są nudne i przytłaczające, a mimo tego zdecydowali się na antracyt, powinni zwrócić uwagę na dopasowanie do niego żywych, jasnych i energetycznych barw. Mogą to być kolory miodowe, ecru, jasne drewno, limonka, soczysta śliwka, wszelkie odcienie czerwieni, ale i pasiaste stylizacje (np. fotele w żółto-zielone pasy). Ciekawie przy antracycie wyglądają również odcienie kamienia naturalnego oraz barwy lnu i bawełny, przy czym tu wnętrze nie jest projektowane na zasadzie kontrastu, ale współgrania ze sobą barw, dlatego może mieć efekt bardziej stonowany, niż w przypadku kolorów energetycznych.

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie antracytu we wnętrzach przeznaczonych na biura. Przykładowe gabinety firmowe, domowe biura do pracy zdalnej czy miejsca spotkań z klientami – nabiorą dzięki tej barwie eleganckiego klimatu. Antracyt pasuje także do minimalistycznych sypialni urządzanych w nurcie designu skandynawskiego, oraz do kuchni, w których na ścianach znajdują się np. tablice magnetyczne na notatki czy dziecięce zawieszki.