Występująca w tropikach bylina, jaką jest Plectranthus glabratus, znana pod popularną w Polsce nazwą komarzycy, jest dziś jedną z roślin, którą najchętniej uprawiamy w balkonowych doniczkach. Jej płożące pędy idealnie rozrastają się wokół szczebelków balkonowych i drewnianych mini konstrukcji mocowanych do ścian balkonu, tworząc na nim oazę zieleni i przyjemny, orzeźwiający mikroklimat.
Plektrantus na balkonie – jak go uprawiać?
Uprawę plektrantusa może rozpocząć każdy, bez względu na umiejętności i wiedzę w zakresie pielęgnacji roślin. Główną zaletą tej byliny jest bowiem prostota zajmowania się i brak szczególnych warunków, jakie trzeba jej zapewnić do optymalnego wzrostu. Komarzycę umieszcza się w doniczce, najlepiej w miejscu z jasnym, rozproszonym światłem słonecznym. Może to być zarówno pojemnik stojący na posadzce, jak i podwieszany. Do tego nie trzeba się specjalnie przejmować rodzajem ziemi, w jakiej będzie ona rosła. Dobrze się czuje na niemal każdym podłożu, ale warto pamiętać o tym, że lubi być systematycznie nawożona. Jako nawóz używa się do niej preparatów płynnych, dowolnego typu ale z wybranej kategorii do roślin o liściach ozdobnych.
Komarzyca lubi podlewanie, ale zdecydowanie bez przesady! Nadmiar wody na pewno bardziej zaszkodzi jej, niż niedobór, a przelana gleba może doprowadzić do więdnięcia pędów.
Ciekawostką dotyczącą uprawy jest to, że plektrantus ceni sobie zmiany podłoża i rośnie lepiej wówczas, gdy co roku przesadzi się go do nowej ziemi. Może być identyczna z poprzednią, ale nie powinna być „używana” przez roślinę w poprzednim sezonie. Chodzi tu po prostu o większy dostęp do świeżych, glebowych składników mineralnych. Odpowiedni urok roślinie doda również tzw. uszczykiwanie jej pędów, które pobudzi wzrost i sprawi, że bylina będzie jeszcze piękniejsza.
Za spełnienie tych kilku warunków optymalnej uprawy, komarzyca odwdzięczy się pięknymi, zwisającymi lub płożącymi pędami, które mogą sięgać nawet metra długości. Będą one grube, fantastycznie purpurowe w kolorze i atrakcyjnie „owłosione”. Od pędów zaczną odchodzić zielone listki o charakterystycznie karbowanych brzegach – to główna, dekoracyjna zaleta tej rośliny, która sprawia, że trudno jej oderwać od niej oko. Plusem dla wielbicieli kwiatów jest też fakt, że kwitnie ona niemalże przez cały rok i jest w tym bardzo nierównomierna. Tym samym, jej wyglądem można się cieszyć niezależnie od pory roku.
Ważna informacja: nazwa „komarzyca” nie jest przypadkowa. Zapach liści tej rośliny skutecznie i na długo odstrasza komary!