Kontener mieszkalny – czy to dobry pomysł?

Kontener mieszkalny jako dom jeszcze nie tak dawno brzmiał niczym szaleństwo. Dzisiaj coraz więcej firm takowe rozwiązanie proponuje. Jest to szybki, ekologiczny oraz także nowoczesny sposób na swoje własne mieszkanie. Jakie należy spełnić formalności przed budową oraz o czym koniecznie należy pamiętać?

Alternatywa dla zakupu mieszkania od dewelopera

Kontener mieszkalny powoli się staje coraz bardziej popularną alternatywą dla zakupu mieszkania nowego. To nie jest jedynie efekt wysokich cen, ale także o wiele większej społecznej świadomości oraz zyskującego znacznie na popularności ekologicznego trybu życia. Dla wielu osób brzmi to niczym szaleństwo, ale jak najbardziej jest w tym metoda.

Trend na domy z kontenerów rozkwitł w krajach skandynawskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze kilka lat temu był traktowany jako kaprys osób zamożnych. Obecnie na polskim rynku znajdziemy firmy, które się zajmują przygotowaniem domów z kontenerów w standardzie pod tak zwany klucz, łącznie z ociepleniem właściwym oraz wyposażeniem w media czy też instalacje niemal niezbędne.

Domy w kontenerach określane są przed producentów mianem klocków LEGO. Do konstrukcji najbardziej fantazyjnych oraz większych budynków używać można kilka czy też nawet kilkanaście skrzynek ze sobą połączonych. Wszystko jest zależne od naszego budżetu, jak i także od naszej wyobraźni. Można zamówić prosty oraz projekt podstawowy adaptacji kontenera pojedynczego lub te coś bardziej fantazyjnego, a nawet sam biurowiec. Takowe rozwiązanie już istnieje w Londynie.

Kontener mieszkalny i jego zakup

Na rynku mamy dostępne kontenery używane czy też nowe. Te pierwsze to najczęściej kontenery morskie. Nowe to transportowe oraz skonstruowane specjalnie na cel mieszkaniowy. Chociaż te pierwsze kosztują znacznie mniej, to warto przemyśleć zakup nowych kontenerów. Będą nie tylko przygotowane fabrycznie do zamieszkania, ale także ich wymiary mogą być inne niż rozmiary standaryzowane morskiego kontenera. Daje nam to na pewno możliwość większej aranżacji przestrzeni.

Dom można także wykonać z blaszanych kontenerów, wzmocnionych zamkniętymi profilami. Są to bardzo popularne konstrukcje, które wykorzystuje się najczęściej do budowy garaży czy też budowlanych schowków. Dobrym pomysłem będzie także zaadaptowanie na mieszkalne cele kontenera, który użytkowany wcześniej był jako biuro – w takowym przypadku konstrukcja będzie najczęściej już odpowiednio ocieplona oraz także wzmocniona. Warto zasugerować się właśnie tymi poradami, a będzie nam o wiele, wiele prościej.