Kraków, Przegorzały Zamek, który urzeka!

II wojna światowa była wydarzeniem, o którym nigdy nie powinniśmy zapomnieć. W malowniczym Krakowie nie znajdziemy zbyt wielu dzieł architektonicznych III Rzeszy, jednak zamek, mieszczący się w Przegorzałach, oprócz niezwykłej przestrzeni, skrywa w sobie doskonałą restaurację „U Zyiada”. Jak kształtowała się jego historia na przestrzeni lat? Gdzie dokładnie znajduje się ta niezwykła budowla i kim był sławny architekt? Koniecznie musisz to wiedzieć! 

Przegorzały Zamek krok od centrum 

Niezwykła budowla architektury nazistowskiej mieści się przy ulicy Jodłowej 13 w Przegorzałach. Tuż obok zamku znajduje się Willa Baszta, którą wzniósł Adolf Szyszko – Bohusz. Od 1952 roku oba budynki zostały zajęte przez Instytut Badawczy Leśnictwa, który jest podległy Ministerstwu Leśnictwa. W roku 1973 została podjęta decyzja o umieszczeniu w obiekcie Instytutu Badań Polonijnych, należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie na Zamku prowadzona jest restauracja, która cieszy się dobrą sławą już od 30 lat. Miejsce, które najczęściej służy gościom do spożywania zamówionych posiłków, ma do zaoferowania ze swojej strony nietuzinkowe tarasy i arkady. Ponadto urzeka niezwykłym widokiem na Wisłę, a także południowo – zachodnią część Krakowa, Babią górę, Beskidy a nawet Tatry! Podczas krajoznawczej wycieczki do królewskiego miasta Przegorzały Zamek nie może zostać pominięty!

Historia niezwykłej budowli 

Przegorzały Zamek miał bardzo burzliwą przeszłość. Osobą, która zdecydowała się go wznieść był Otto von Wachter – były starosta dystryktu krakowskiego. W połowie 1941 roku rozpoczęto pracę nad zaprojektowaniem nowej budowli. Miał on zawierać elementy, które przypisuje się nadreńskim zamkom, budowanym w okresie romantyzmu. Sama budowla ruszyła w 1942 roku, jednak została przerwana zaledwie 3 lata później, kiedy nastąpiło wyzwolenie Krakowa przez Armię Czerwoną. W 1945 roku Zamek służył jako szpital.

Niezwykły zamek na wzgórzu 

Kraków należy do tych miejsc, których nie da się zwiedzić w jeden dzień. Niezwykłe budowle, mieszczące się w tym pięknym mieście zasługują na specjalną uwagę. Sam Wawel należy do tych obiektów, które zapierają dech w piersiach i łakną ogromnej, a malownicze Aleje pozwalają na wielogodzinne spacery. Przegorzały Zamek stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki, ponieważ to właśnie z tego nietuzinkowego miejsca można dostrzec spory fragment panoramy miasta. W takich budynkach dalekie góry zdają się być na wyciągnięcie ręki, a czas zwalnia, abyśmy mogli w pełni nasycić się niezwykłym widokiem.