Krzysztof Wiśniewski w prestiżowym gronie twórców wystawy Magical Dreams V!

Krzysztof Wiśniewski to polski malarz, na co dzień związany z Lipnem, ale znany też poza granicami naszego kraju. W ubiegłym roku malarz znalazł się w prestiżowym gronie twórców wystawy Magical Dreams V! Jest to cykl wystaw, który stał się znaczącym biennale światowego magicznego realizmu, o randze wystaw Imaginaire, czy wystawy realizmu magicznego Safadore w Le Mont Dore. Co dwa lata prezentowane są najnowsze, niepublikowane wcześniej dzieła, ok. 40 artystów z całego świata.

Krzysztof Wiśniewski w prestiżowym gronie twórców wystawy Magical Dreams V!

Magical Dreams V to objazdowa wystawa, która zawsze ma swój początek w Szczyrku. Potem prace są wystawiane w kolejnych miastach Polski, Austrii i Niemiec.

Wśród uczestników wystawy Magical Dreams V 2020 znalazły się najważniejsze nazwiska współczesnego realizmu magicznego i surrealizmu z Polski i zagranicy, m.in. Bruno Altmayer, Angerer der Ältere, Kathrina Sofie Baumgartner, Karol Bąk, Peter Gric, Lukáš Kándl, Marcin Kołpanowicz, Tomasz Kopera, Tim Roosen, Tomasz Sętowski, Grzegorz Stec, Józef Stolorz i oczywiście Krzysztof Wiśniewski.

Kim jest Krzysztof Wiśniewski?

Krzysztof Wiśniewski urodził się 15 kwietnia 1960 roku w Chełmży. Od wielu lat mieszka w Lipnie.

Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Malarstwo studiował u prof. M. Ziomka, a rysunek pod kierunkiem J. Gołasia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Oddział w Toruniu. Nagradzany był wielokrotnie na przeglądach artystycznych w kraju. Związany jest z grupą malarzy uprawiających tzw. Magical Dreams (Magiczny Realizm) oraz z artystami z Włocławka.

W 2008 roku zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta za obraz pt. „Pustki”. Rok później na VI Triennale Plastyki Włocławskiej otrzymał wyróżnienie. W XVII edycji w 2010 roku „Włocławskich impresji” został laureatem pierwszej nagrody za malarski obraz pt. „Spotkanie”. Pod koniec lat 90. porzuca klasyczne malarstwo, pejzażowe meandrując, jak sam to określa w kierunku „beksizmu”. Dość szybko z tego nurtu wychodzi i zaczyna tworzyć surrealistyczne kompozycje w duchu malarstwa romantycznego, inspirując się malarstwem Caspara Davida Friedricha. Od tego czasu jego obrazy charakteryzują się głęboką poetycką metaforą.

Myślę, że malarz powinien malować nie tylko to, co przed sobą widzi lecz to co widzi w sobie. Dlatego w swoich obrazach staram się tworzyć nieokreśloną, melancholijną tęsknotę za odległą przeszłością — podsumowuje swoja twórczość artysta.

Krzysztof Wiśniewski najczęściej operuje paletą barw niebieskich, fioletów, różów itp. Jego barwa w połączeniu z ulubionymi rekwizytami ma być barwą zawsze symboliczną. Artysta o znaczeniu swojej kolorystyki w obrazach wyraża się następująco;

Mój kolor niebieski jest nie tylko barwą perspektywiczną, barwą niewdzierającą się w głąb, lecz pociągającą w dal. Błękit w połączeniu z zielenią razem stają się duchowe, odnoszą się do chwili przeszłości i przyszłości, pasują one do niespokojnej tęsknej wrażliwości i samotności. Natomiast szereg figur mówiąc najprościej, jest wyznacznikiem podkreślającym niepewność upływającego czasu i swoistej gry ludzkiego losu.