Zaprojektowanie kuchni rustykalnej to nie tylko prawdziwe wyzwanie, które pokazuje jak wiele o tej formie aranżacji wiemy, ale i świetna zabawa! Znając zasady urządzania wnętrz w stylu rustykalnym, możemy niewielkim kosztem, sami zdecydować i krok po kroku zaplanować, jak będzie ona wyglądała i czym się wyróżni. Od czego zacząć?
Czy cechuje się piękna kuchnia rustykalna?
Pierwszym krokiem będzie poznanie podstawowych wyróżników stylu rustykalnego. Kuchnia rustykalna to przestrzeń, która po pierwsze ma dobrze pełnić swoją główną rolę, czyli pozwalać na swobodne przygotowywanie i podawanie w niej posiłków, a po drugie ma wyglądać na sielską, nieco starodawną, pełną uroku i ciepła. „Rusticus” to po łacinie „wiejski”, zatem wszystko to, co planujemy do takiego wnętrza wstawić, powinno kojarzyć się właśnie z wsią i jej klimatem, ciepłem babcinych posiłków gotowanych przed laty, atrakcyjną formą dekoracji pochodzących z natury i brakiem wielkomiejskiej przesady.
Podstawowe elementy takiej kuchni to:
- Jasna i duża przestrzeń pełna nawiązywania do wsi i jej niepowtarzalnego czaru
- Przytulne wykończenie, które wzbudza w głowie dobre wspomnienia z dzieciństwa i koi zszargane nerwy
- Meble wyglądające na nieco zużyte, pozbawione blichtru, polerowania czy wysokiego połysku. Proste, estetyczne, najlepiej wykonane z drewna i to nie idealnego, a pełnego sęków, słojów i swoistego, leśnego charakteru.
- Odsłonięte cegły, surowe ściany i brak takich dodatków, jak np. nowoczesne fototapety czy trójwymiarowe dekoracje. Kuchnia ma pachnieć dawnym klimatem, mieć duszę przeszłości, sielskości oraz niewymuszonego piękna.
- Drewno, len, bawełna, koronkowe serwety, plecionki, wiklina, kosze, wystające belki stropowe, wazony pełne polnych kwiatów
- Kolory jasne – w kuchni rustykalnej nie ma miejsca na głęboką czerń! Dominację powinien mieć tu kolor biały we wszystkich możliwych odcieniach, barwy drzewa, brązów, szarości, beży, miodowych dodatków i zieleni.
- Przeszklone witryny, w których można wyeksponować naczynia i ozdoby ceramiczne oraz kredensy w stylistyce jak z francuskiej prowincji
Kuchnia planowana w stylu rustykalnym ma sięgać inspiracjami do wiejskiej chaty, ale oczywiście nie w wydaniu zaniedbanym czy zapuszczonym. To ma być nowoczesne, praktyczne miejsce, z przemyślanymi meblami, sprzętami i dekoracjami, wzbogacone dodatkowo o zdecydowaną porcję klimatów sprzed lat. Takie wnętrz to przede wszystkim równowaga między użytecznością, a stylowym wyglądem, w otoczeniu którego każdy czuje się po prostu dobrze.