Lampa wisząca lub żyrandol kuchenny – co wybrać?

Kuchnia jest często najważniejszym pomieszczeniem w domu. To w końcu wspólne gotowanie i biesiadowanie pogłębia relacje. Wieczorami i w weekendy wszyscy domownicy mogą wymienić się historiami, które spotkały ich w ciągu dnia. Atmosferę panującą w kuchni i przyjemność z gotowania wspiera odpowiednie oświetlenie. Jaką lampę wiszącą do kuchni warto wybrać?

Lampa wisząca w kuchni i inne źródła światła – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia kuchni nierówna. To pierwsza kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę, kiedy wybierasz lampę wiszącą do jadalni czy kuchni. Kuchnia może być odrębnym pomieszczeniem, sąsiadować z salonem w formie aneksu kuchennego albo być oddzielona wyspą od jadalni. Kuchnia w formie osobnego wnętrza ma tę zaletę, że możesz w pełni skoncentrować się na praktycznej aranżacji miejsca do gotowania. Wtedy lampa sufitowa stanie się głównym oświetleniem.

Jeżeli kuchnia jest częścią większej przestrzeni, dobrze przemyśl styl i lokalizację lampy wiszącej. Możesz postawić np. na dwa żyrandole. Jedną lampę umieść pośrodku sufitu aneksu kuchennego, a drugą – nad stołem w jadalni albo nad strefą wypoczynkową ze stolikiem kawowym w salonie.

Jedno jest jednak niezmienne – i w kuchni, i w aneksie kuchennym potrzeba wiele źródeł światła. Najlepiej oświetlony musi być blat roboczy i kuchenka. Warto zamontować nad nimi źródła światła o zimnej barwie, która pozwala dostrzec nawet drobne szczegóły. Przydadzą się też niewielkie lampki, np. LED-y lub halogenowe, które świetnie odgrywają rolę oświetlenia dekoracyjnego lub punktowego w kuchni. Zamontowane w środku witrynki z naczyniami uczynią kuchnię przytulniejszą, a skierowane na zlew – ułatwią dokładne umycie naczyń.

Jaką lampę wiszącą do kuchni wybrać?

Zawsze wybieraj oświetlenie spójne z całą aranżacją. Żyrandole kuchenne nie powinny być w tej kwestii wyjątkiem. Metalowe, wyraziste lampy pasują do stylu industrialnego, z kolei nowoczesne lampy ze szkła o opływowym kształcie albo ze stożkowym tekstylnym abażurem są idealne do minimalistycznych wnętrz. Postaw na podobne lub te samy lampy wiszące w strefie kuchennej i dziennej czy jadalni. Jeżeli na komodzie w jadalni albo na podłodze w salonie stoją inne lampy, ich styl powinien być spójny z żyrandolem.

Na koniec pamiętaj, że w kuchni kurz wymieszany z wilgocią osiada na lampie wiszącej, dlatego wybierz model, który łatwo utrzymać w czystości. Pomyśl również o tym, że w trakcie nakrywania do stołu lampa powinna wisieć wyżej niż podczas jedzenia. Jeśli wyspa ma występować w podwójnej roli blatu roboczego i stołu, musisz mieć możliwość szybkiej zmiany wysokości zawieszenia lampy. Weź to pod uwagę, zanim zdecydujesz o wyborze lampy wiszącej do kuchni – postaw na model z regulacją wysokości.