Łazienka z oknem – o czym warto pamiętać?

Typowe łazienki w blokach są zazwyczaj pozbawione okien, szczególnie w przypadku nowego budownictwa. W budynkach starszego typu zdarzają się łazienki z niewielkimi oknami. Z kolei w domach wolnostojących kwestia okna w łazience zależy tylko i wyłącznie od decyzji właściciela. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady i zalety. O czym zatem warto pamiętać, urządzając łazienkę z oknem?

Łazienka z oknem – zalety

Zdecydowaną zaletą takiej łazienki jest duża ilość światła, jaka wpada przez okno. Oczywiście jeżeli jest ono odpowiednio usytuowane, a nie wychodzi np. na sąsiedni budynek. Jeżeli jednak widok z okna to bezkresna połać zieleni, wówczas nie warto takiego okna zakrywać. Nie ma bowiem obaw, że ktoś cokolwiek przez to okno zobaczy z zewnątrz. Drugą zaletą jest możliwość wykorzystania parapetu do stworzenia ciekawych kompozycji dekoracyjnych z użyciem roślin zielonych, kwiatów, świec oraz kadzideł. 

Okno pozwala także na regularne wietrzenie pomieszczenia, dzięki czemu jeżeli łazienka ma odpowiednio duży metraż, może służyć także jako suszarnia. Dzięki temu nie ma potrzeby ustawiania suszarki w salonie lub sypialni, co nie tylko zabiera miejsce, ale jest też niezbyt estetycznym rozwiązaniem. W razie problemów z wentylacją, okno ułatwi osuszanie wnętrza łazienki po kąpieli do czasu naprawy wentylacji.   

Łazienka z oknem – wady

Wspomnianą już wadą łazienki z oknem może być widok za oknem. Nie zawsze będzie to park lub inny teren zielony. Zdarza się, że okno wychodzi w takich łazienkach na sąsiedni budynek, co wymusza zasłonięcie okna. Do tego celu można wykorzystać żaluzje, rolety lub klasyczną firankę. Rolety rzymskie na eurofirany.com to również ciekawa propozycja dla okna w łazience. Nie tylko zasłoni okno przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, ale także nada łazience nieco przytulnego charakteru. Inną wadą może usytuowanie okna tuż obok wanny lub prysznica, co może znacznie utrudnić utrzymanie szyby w czystości. W takim przypadku warto wybrać zasłonę lub roletę o podwyższonej odporności na wilgoć lub regularnie wietrzyć pomieszczenie. Zimą należy natomiast pamiętać, aby nie zakręcać ogrzewania, co dodatkowo ułatwi odprowadzenie nadmiaru wilgoci z łazienki. 

Łazienka z oknem – na co zwrócić uwagę? 

Na etapie projektu warto zadbać o to, aby źródła wody, szczególnie wanna lub prysznic znajdowały się w pewnej odległości od okna, jeżeli jest taka techniczna możliwość. W innym przypadku dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju parawany i przeszklenia, aby nieco osłonić szybę okienną. 

W sytuacji, gdy nie ma już możliwości zmian projektowych, okno może udekorować wedle upodobań, pamiętając jednak o tym, aby dbać o dobrą wentylację pomieszczenia. Tu również warto zwrócić uwagę, że okno nie zastąpi sprawnej wentylacji. Chyba, że byłoby ono otwarte przez cały czas lub ustawione w tryb tzw. mikro uchylenia, co z kolei generowałoby ogromne straty ciepła zimą. Okno może być dodatkowym źródłem światła, a także może wspierać działanie wentylacji w pomieszczeniu. 

Warto również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich roślin do łazienki. Są gatunki, które doskonale czują się w tego typu warunkach – wilgotnych i stosunkowo ciepłym pomieszczeniu. W łazienkach doskonale czują się różnego rodzaju paprocie, które naturalnie rosną ukryte w koronach drzew, a także nie przepadające za nadmiarem promieni słonecznych zamiokulkasy.