Listwy do podłogówki – co warto wiedzieć. Kilka pożytecznych wskazówek

Ogrzewanie podłogowe w domach i mieszkaniach to niezwykle popularny sposób docieplania pomieszczeń. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednak większość osób zauważa, że jest to po prostu najlepsza metoda. W odróżnieniu od sposobów starego typu podłogówka generuje dużo niższe koszty użytkowania. Wiele osób wskazuje, że dodatkowo jest zdecydowanie bardziej estetyczna. Nie bez znaczenia są także walory zdrowotne i równomierne nagrzewanie pomieszczeń. Wszystko dzięki temu, że, w odróżnieniu od kaloryferów, oddaje temperaturę na całej powierzchni podłogi. Co więcej, temperatura grzania jest zdecydowanie niższa niż w przypadku konwencjonalnych metod.

Listwa sterująca do podłogówki robi sporą różnicę!

To dopiero początek długiej listy zalet ogrzewania podłogowego, a jego działanie można jeszcze zdecydowanie zoptymalizować. Głównym narzędziem służącym do tego celu jest listwa sterująca siłownikami ogrzewania podłogowego: https://sterownikitech.pl/listwy-do-podlogowki,c27.html

Oszczędnie i jeszcze oszczędniej

Tak jak wskazaliśmy powyżej, ogrzewanie podłogowe ma wiele niepodważalnych zalet. Skupmy się na kluczowej z nich, czyli na niższych kosztach ogrzewania względem konwencjonalnych metod. Zanim jednak zastanowimy się, co można w tym temacie poprawić, to musimy ujednolicić środowisko porównawcze. W innym wypadku zawsze znajdzie się ktoś, kto może stwierdzić, że w takim układzie pomieszczeń nasza wskazówka nie będzie działać prawidłowo albo przy innym kotle wynik naszego eksperymentu myślowego byłby zupełnie inny.

Typowy dom, do którego można odnosić różne rozwiązania

Uściślijmy, że za przykład posłuży nam typowy dom dwupoziomowy bez rekuperacji. Ma powierzchnię około stu metrów kwadratowych i posiada typowy rozkład pomieszczeń. Toaleta, salon z dużym aneksem kuchennym oraz biuro na parterze, a na piętrze trzy osobne pokoje i przestronna łazienka. Sercem centralnego ogrzewania w tym budynku jest kondensacyjny, dwufunkcyjny kocioł gazowy. W takim razie zastanówmy się, jak mogą wynieść koszty ogrzewania takiego domu.

Wszystko zależy od jakości wykonania i energooszczędności – koszty mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych w skali roku

Jednoznacznie nie odpowiemy na to pytanie. W zależności od ustawionej temperatury, liczby domowników, a nawet pogody za oknem, wydatki na ogrzewanie mogą być zupełnie rozbieżne. Jednak dla uproszczenia przyjmijmy, że takie gospodarstwo domowe potrzebuje około dwustu złotych miesięcznie na ogrzanie budynku podczas przeciętnej zimy, kiedy temperatura nieznacznie spada poniżej zera. Jeżeli zaczniemy szukać oszczędności, to może się okazać, że niektóre elementy tego domu wymagałaby remontu. Straty ciepła przez mostki termiczne, źle zamontowana termoizolacja lub drzwi starego typu – to wszystko negatywnie wpływa na nasz portfel. Jednak nikt o zdrowych zmysłach nie pokusi się o generalny remont wraz z wymianą okien i drzwi w środku sezonu grzewczego.

Unikaj dużych remontów – zacznij od optymalizacji kosztów poprzez usprawnienie działania posiadanych instalacji

Co można zrobić? Opcją jest automatyzacja ogrzewania poprzez zamontowanie listy do podłogówki. To urządzenie zarządza siłownikami w tego typu instalacjach i może dynamicznie reagować na ich temperaturę. Co to daje podczas użytkowania takiego domu? Możliwości jest wiele. Skupmy się przede wszystkim na tym, że różne pomieszczenia wymagają innej wysokości słupka rtęci. W sypialni powinno być chłodniej, łazienka i pokój dziecięcy to już temperatury nieco wyższe. Od preferencji korzystającego z biura na parterze będzie zależeć, jak ciepło powinno być podczas pracy. Ustabilizowanie temperatury w tych pomieszczeniach korzystnie wpłynie na twój portfel. Nie będzie także zagrożenia, że jakieś pomieszczenie przegrzejesz albo zanadto wychłodzisz. Wszędzie będzie zawsze dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Takie podejście do tematu służy zarówno instalacji, jak i domownikom, którzy nie muszą nieustannie korygować ustawień na piecu lub sterownikach.

Komfort życia w domu z listwą centralnego ogrzewania idzie w górę – wygoda to istotny czynnik

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o montażu listwy centralnego ogrzewania jest ogólny komfort życia w zaopatrzonym w nią domu. Wiemy od osób korzystających z takich rozwiązań, że dość niewielka zmiana wnosi wiele korzyści do ich życia. Odpowiednia temperatura w każdym pomieszczeniu to jedno, ale łatwość w kontrolowaniu tych parametrów, to, jak szybko można wyłączyć część pomieszczeń z obiegu na czas wyjazdu czy podczas przebywania w pracy, to zupełnie inna liga. Co więcej, korzystając z wielu urządzeń sterujących, można kumulować oszczędności. Ponadto zarówno listwa do podłogówki, sterownik do pompy i kontroler do c.o. doskonale ze sobą współpracują, tworząc sprawnie funkcjonujący system.