Łyk historii czyli kultowe fotele chierowskiego

Model 366 nazywany też od lat fotelem Chierowskiego, to szczególny, absolutnie ponadczasowy mebel, który mimo swego wieku nadal jest w Polsce (i nie tylko!) szalenie modny! Co urzeka nas w tych tradycyjnych, minimalistycznych w wyglądzie fotelach? Czy to kwestia sentymentów do dawnych lat czy może ich popularność wiążę się z czymś zupełnie innym?

Fotele chierowskiego – moda powraca w nowej odsłonie!

Statystyki wskazują, że coraz więcej osób nie tylko trzyma w domach fotele tego projektu pochodzące z głębokiego PRL, ale wręcz rozgląda się po sklepach za zakupem nowych! W gruncie rzeczy trudno się temu dziwić, bo chociaż ich projekt powstał w 1962 roku, to uniwersalny styl, wygoda oparcia i charakterystyczne nóżki z wysokimi podłokietnikami, świetnie sprawdzają się w nowych stylizacjach.

Fotele chierowskiego w aktualnej odsłonie różnią się od swoich dziadków jedynie kolorem tapicerki i miękkością siedziska oraz oparcia. Dostępne w szeregu wariacji kolorystycznych: od bieli, beżu, szarości, po przepiękny kolor musztardowy – przyciągają oko i sprawiają, że po prostu chce się na nich usiąść.

Warto wiedzieć, że zaprojektowano je na potrzeby Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach, a ich produkcja wiązała się z dość dramatyczną historią. W tamtych latach we wspomnianym zakładzie produkcyjnym wybuchł pożar, który bezlitośnie strawił większą część maszyn i całej hali. Żeby nadrobić straty wynikłe z pożaru, dyrekcja fabryki zaczęła szukać takiego projektu mebla, który po pierwsze, mógłby być zrealizowany dzięki tym urządzeniom, które pozostały całe, a po drugie, byłby na tyle prosty i ekonomiczny, żeby dało się wdrożyć jego produkcję na skalę masową. I tu na plan działania wysunął się Józef Chierowski, sugerując przygotowany przez siebie projekt fotela – krzesła. Mebel miał być oparty na uproszczonej ramie i na tyle wygodny, by można byłoby go używać zarówno jako ekstra wygodne krzesło do jadalni, jak i fotel do czytania w nim ulubionej książki. Całość cechowała prostota i nowoczesna, jak na tamte czasu konstrukcja.

Projekt fotela tak przypadł do gustu klientom, że do dziś uważany jest jako jeden z wygodniejszych mebli tej kategorii i co ważne – w nowej odsłonie kolorystycznej podbija on serca kolejnych pokoleń. Jako opcja wizualnie nowoczesna, wpisuje się dobrze w większości styli, w jakich aranżowane są współczesne mieszkania. Stworzony do pomieszczeń a’la prowansalskie przedmieścia, rustykalne klimaty wnętrz, klasyczne salony i nowoczesne domy, w których ceni się wygodę, wysoką jakość i dynamiczną formę mebli.