Mącznik młynarek w domu – czym jest oraz jak go zwalczyć?

Jeśli w naszym jedzeniu pojawiają się zanieczyszczenia oraz inspekty, najczęściej winą się obarcza spożywczego mola. Jednak jest o wiele więcej owadów, które mogą nasze zapasy niszczyć. Jednym z nich jest mącznik młynarek w domu. Dowiedzmy się jak sobie z nim poradzić?

Opis młynarka

Mącznik młynarek w domu to po prostu chrząszcz, który zrobić może naprawdę spore spustoszenie w naszej spiżarni oraz zgromadzonym jedzeniu. Ma czarne bądź też ciemnobrązowe ciało. Jest ono bardzo typowe dla innych chrząszczy. Powierzchnia ciała jest pokryta fałdkami drobnymi, jest błyszcząca oraz się wydaje tłusta. Mączniki oczywiście mają również skrzydła, za pomocą których wzlatywać mogą na wiele metrów w górę. Ciało ma między 12 a 14 milimetrów długości.

Mączniki odporne są na działanie bardzo niskiej temperatury. Mogą żyć na dworze, ale jednak wolą zamieszkiwać w domach oraz także w pobliżu ludzkich siedzib. W końcu tam właśnie mają możliwie najwięcej pożywienia, w pokojowe temperaturze rozwijają się o wiele szybciej. Samica w ciągu swojego życia składa około pięciuset jaj, a rozwój chrząszcza trwa około roku.

Z jaj się wykluwają oczywiście larwy mącznika. Są one długie, ponieważ mogą mieć nawet trzy centymetry długości. Są początkowo białe, a więc trudno je chociażby zauważyć w mące. Z czasem przyjmują one barwę nieco bardziej pomarańczową. Mają bardzo silny gębowy aparat gryzącego, a więc mącznik gryzie. Jednak najczęściej są na to narażone opakowania, w których przechowujemy jedzenia, a nie sama skóra ludzi.

Jakie są sposoby na mącznika młynarka?

Mącznika można zwalczyć temperaturą. Mączniki zaskakująco są odporne na gorąco oraz na chłód. Powyżej 32 stopni Celsjusza oraz poniżej  – 5 stopni Celsjusza zahamowuje ich rozwój, ale owady niestety nie giną. Mogą nawet przetrwać niskie temperatury, a więc wkładanie jedzenia do lodówki, aby unieszkodliwić larwy czy też jajeczka nie ma kompletnie sensu. Jedzenie powinniśmy zamrozić w temperaturze wynoszącej – 25 stopni Celsjusza. Wówczas dopiero poradzić sobie można z mącznikiem.

 Można także pokusić się o specjalny preparat o kontaktowym działaniu. Są to środki, które wabią zapachem larwy oraz chrząszcze. Od razu po zjedzeniu go owady giną, co jest niezwykle skuteczne. Kontaktowy preparat ma jednak jedną wadę. Gdy w jedzeniu już się znajdują jajka, to może okazać się, że za kilka dni się pojawi następne pokolenie mączników. Dlatego też warto przeprowadzić kilka razy zabieg czy też nie myć powierzchni spryskanych preparatem. Pamiętajmy o tym.