Masz dom w stylu loft? Dowiedz się jak oświetlić go tak, aby wydobyć z niego wszystko co najlepsze.

Niezależnie od tego, czy jest to dom, czy mieszkanie, lofty zawsze robią wielkie wow. Wiele właścicieli loftów zapomina jednak o najważniejszym aspekcie, czyli oświetleniu, które potrafi wynieść jakość wnętrza na zupełnie wyższy poziom. Nawet jeśli posiadasz dom w każdym innym, dowolnym stylu, złe oświetlenie potrafi zepsuć cały efekt w bardzo znacznym stopniu.

Niezależnie od tego, czy jest to dom, czy mieszkanie, lofty zawsze robią wielkie wow. Wiele właścicieli loftów zapomina jednak o najważniejszym aspekcie, czyli oświetleniu, które potrafi wynieść jakość wnętrza na zupełnie wyższy poziom. Nawet jeśli posiadasz dom w każdym innym, dowolnym stylu, złe oświetlenie potrafi zepsuć cały efekt w bardzo znacznym stopniu.

Loft znany jest inaczej jako styl industrialny, w którym dominują czerń, drewno, szarości, biel, cegła i elementy metaliczne. Korzenie tego stylu aranżacji sięgają XX wieku, kiedy to w USA, podczas recesji gospodarczej, mnóstwo warsztatów i hal produkcyjnych zaczęło spełniać rolę budynków mieszkalnych. Nie ma co się oszukiwać, lokale nie były atrakcyjne, a jedyna dobra cecha, która je wyróżniała to niska cena. Surowa i nieoczywista aura tego typu budynków zaczęła przyciągać artystyczne dusze, które postanowiły nadać takim wnętrzom niebanalnego klimatu.

Dzisiaj industrialny loft to swoista ikona nowoczesności i miejskiego szyku. Teraz mieszkania te kojarzą nam się z luksusem, estetyką i kosztownym, designerskim wnętrzem. Mimo dość oczywistych elementów, wcale nie tak łatwo wydobyć z loftów ‘’to coś’’. Okazuje się, że jedną z głównych ról może zagrać tutaj oświetlenie.

Czym charakteryzują się lampy loftowe?

Lampy loftowe są na tyle charakterystyczne, że widząc je z daleka, od razu je zidentyfikujesz. Oświetlenie industrialne stoi przede wszystkim pod znakiem prostoty i minimalizmu, połączonego z miejską surowością. Nie ma tutaj mowy o zbędnych dodatkach, barwnej kolorystyce i zdobieniach. Wszystkie lampy loftowe zawsze łączą pewne szczegóły, które czynią je do siebie podobnymi. Przechodząc do materiałów, z których oświetlenie to jest wykonywane, elementy dominujące to drewno, metal (głównie malowany na czarno), szkło i stal. W najnowocześniejszych loftach możemy również znaleźć lampy w kolorze różowego złota i miedzi. Nie można pominąć tutaj szczególnie wyróżniających się odsłoniętych żarówek, bo to właśnie one nadają wnętrzu surowego i miejskiego klimatu.

Lampy loftowe, mimo odgórnie ustalonej surowości i minimalizmu, produkowane są w najróżniejszych kształtach i kombinacjach, od pojedynczej żarówki do ogromnych, drewnianych żyrandoli. Prawdziwego stylu połączonego z przytulnymi akcentami nadają często dość niedocenione girlandy świetlne, które swoją największą popularność odnajdują w ogrodach.

Dlaczego girlandy to najbardziej klimatyczne oświetlenie do loftów?

W przypadku girland ogranicza nas tylko wyobraźnia i własna inwencja twórcza. Często będzie to doskonałe rozwiązanie, jeśli żadna lampa w sklepach nie stanęła na wysokości naszych oczekiwań. Girlandy gwarantują nam przestrzeń do stworzenia najbardziej nieoczywistych i designerskich aranżacji oświetlenia. Będą doskonale prezentować się zarówno powieszone luźno, jak robi się to w ogrodach oraz w połączeniu z metalowymi elementami, balustradami i drewnianymi deskami. Dzięki takim rozwiązaniom, poczujesz się we własnym domu tak, jakbyś mieszkał w sercu Nowego Jorku.

Często można spotkać się z opinią, że wiele mieszkań loftowych jest do siebie bardzo podobna. Jeśli jednak jesteś zakochany w tym stylu i koniecznie chcesz wprowadzić go do swojego wnętrza, możesz wyróżnić je chociażby poprzez girlandy i wchodzące w modę kolory miedzi i różowego złota. Szeroki wybór wysokiej jakości girland można znaleźć w sklepie Area-LED, który oferuje modele wysokiej jakości.

Jakie żarówki będą najlepsze do loftu?

Najbardziej charakterystyczne będą żarówki Edison, posiadające wewnątrz drut węglowy, co daje bardzo efektowny wydźwięk wizualny.         Warto nadmienić jednak, że zużywają one bardzo dużo energii i szybko się przepalają. Najlepszym wyborem będą żarówki LED lub żarówki filamentowe LED, znane z ich niezwykłej energooszczędności i trwałości, ponieważ mogą one świecić aż do ponad pięćdziesiąt tysięcy godzin, podczas gdy inne żarówki plasują się na poziomie dwóch tysięcy godzin.