Maszyna do tynkowania – Jaką wybrać?

Agregaty tynkarskie - tynkowanie cegły przez fachowca

Już od wielu lat człowiek ułatwia sobie pracę w każdy możliwy sposób. Konkurencyjność innych firm na rynku wymusza od nas coraz więcej trafnych inwestycji, które przyspieszą pracę i zwiększą wydajność wykonywanych robót. Agregat tynkarski przeznaczony do błyskawicznego nakładania tynków na ścianę to jedno z tych urządzeń, które powoli staje się nieodłącznym elementem ekip budowlanych.

Jeśli jesteś zainteresowany, w jaki sposób dobrać najlepszy agregat tynkarski do Twoich potrzeb, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Agregaty Tynkarskie – przeznaczenie

Agregat tynkarski to bardzo uniwersalne urządzenie. Dzięki niemu z łatwością naniesiemy różnego rodzaju tynki na powierzchniach surowych ścian. Najczęściej stosowane rodzaje tynków maszynowych:

  • tynki gipsowe lub wapienno gipsowe
  • tynki cementowo wapienne
  • tynki wapienne

Mimo że na rynku istnieje wiele urządzeń, które wykorzystać można do aplikacji materiałów budowlanych, należy zwrócić szczególną uwagę na ich specjalizację. Do najpopularniejszych urządzeń na placu budowy należą: Knauf, PFT, Kaleta, Putzmeister czy Titan.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając agregat tynkarski?

Podczas wyboru nowej maszyny do nakładania tynków maszynowych należy mieć na względzie, że odpowiedni wybór narzędzia ułatwi nam pracę, w zależności od jej charakteru. Do wielkich powierzchni, takich jak ściany wewnętrzne magazynów, czy ściany zewnętrzne, wybierzemy agregat tynkarski reprezentujący dużą wydajność. W mniejszych pomieszczeniach o nieregularnych kształtach lepiej sprawdzi się bardziej poręczne narzędzie do nakładania tynków gipsowych i innych. Oprócz rozmiaru i wydajności urządzenia możemy wyróżnić:

Zastosowanie

Na rynku możemy znaleźć urządzenia przeznaczone do rozrabiania i nakładania: mieszanek przygotowawczych, mieszanek sklepowych, zapraw wapienno-cementowych, wylewek samopoziomujących, zapraw gipsowych, powłok wykończeniowych, tynków elewacyjnych, tynków strukturalnych, klejów i szpachli mineralnych. Większość agregatów jednak jest uniwersalna, co pozwala na stosowanie różnego rodzaju zapraw, klejów i wylewek samopoziomujących przy pomocy jednego urządzenia.

Tynki wapienno cementowe aplikowane przez pracownika

Automatyzacja mechanicznego nakładania tynków

Niektóre agregaty tynkarskie wyposażone są w funkcje, które pozwalają zastosować bezpośrednio suchą mieszankę tynkarską. Dzięki wbudowanym mieszalnikom maksymalnie obniżają udział człowieka w procesie tynkowania, co przyczynia się do dużej wydajności podczas prac budowlanych.

Odległosć podawania

Odległość podawania zależy przede wszystkim od parametrów sprawnościowych urządzenia i prześwitu głowicy agregatu. Jeśli chcemy podawać materiał na dłuższe dystanse, musimy zadbać, aby pompa wody, a właściwie jej silnik należały do mocniejszych.

Maszyna do tynkowania – Zalety

Największą zaletą zastosowania agregatów tynkarskich jest znaczne skrócenie czasu wykonania pracy. Szybsze tempo pracy przekłada się na oszczędności dla firmy, ponieważ zadanie jest wykonywane częściowo automatycznie i nie ma potrzeby zatrudniania tylu pracowników do wykonania zleconej pracy, jak to ma miejsce w przypadku tynkowania ręcznego. Tynki wykonane przy użyciu maszyny do tynkowania nazywane są tynkami maszynowymi. Dzięki agregatom, które przyczyniają się do precyzyjnego i dokładnego nakładania tynku na powierzchnie ścian, słyną one z najwyższej jakości. Kolejną zaletą stosowania agregatów tynkarskich jest ich imponująco wysoka wydajność, jeśli chodzi o wykonywanie zaprawy tynkarskiej. W ciągu jednego dnia możliwe jest wyprodukowanie masy do pokrycia nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych ściany!

Działanie agregatu do tynków cementowo wapiennych i nie tylko

Agregat tynkarski, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do tynkowania budynków i zawiera szereg części, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Do elementów tych należą: rama, instalacja sprężonego powietrza, instalacja wodna, kosz zasypowy wyposażony w podajnik talerzowy, mieszalnik sprzężony z pompą śrubową, motoreduktor podajnika, motoreduktor mieszalnika i pompy oraz skrzynka sterowania elektrycznego.

Po złożeniu wszystkich elementów podłączeniu maszyny do źródła zasilania oraz dopływu wody zgodnie z instrukcją można przystąpić do użytkowania agregatu. Suchą mieszankę wsypuje się do leja zasypowego, a następnie napędzany silnikiem podajnik przenosi ją do komory mieszania, gdzie również wypuszczana jest woda z układu wodnego. Gdy sucha zaprawa i woda znajdą się w komorze mieszania, są mieszane za pomocą mieszadła, które jest napędzane przez podajnik z przekładnią.

tynki gipsowe umieszczane na ścianie

Po odpowiednim wymieszaniu zaprawy jest ona przesuwana przez pompę śrubową do węża tłocznego, a następnie rzutowana przez pistolet natryskowy, który jest zasilany przez system powietrzny. To połączenie powietrza i zaprawy może być regulowane poprzez zmianę wielkości dyszy powietrznej w pistolecie natryskowym, co pozwala użytkownikowi zdecydować, ile mieszanki powinno być nałożone na docelową powierzchnię.

Możliwość rozłożenia agregatu umożliwia samodzielne naprawy i wymiany części eksploatacyjnych.

Agregat tynkarski – Podsumowanie

Agregaty tynkarskie to użyteczne narzędzia stosowane najczęściej przez firmy budowlane zajmujące się tematyką tynków. Dzięki nim wykonasz prace prace budowlane w sposób częściowo zautomatyzowany, co przełoży się na oszczędność pracy i lepszą terminowość wobec kontrahentów. Podczas wyboru urządzenia zwróć uwagę na takie aspekty jak wydajność urządzenia, moc i niezawodność. Postaw na wysokiej jakości sprzęt i usprawnij działanie swojej firmy.