Meble Hamptons: Przewodnik po najpopularniejszych kolekcjach i jak je łączyć

Styl Hampton jest ze swej natury eklektyczny. Łączy ekskluzywne dodatki do domu, antyki oraz akcesoria, które można określić jako rustykalne. Dotyczy to również mebli. Kluczowe są tu odpowiednie proporcje – sprawdź, jak łączyć meble z różnych kolekcji, tak by uzyskać spójne wnętrze w stylu Hampton.

Każdy element stylu Hampton ma swoje uzasadnienie. Styl ten wywodzi się z nadmorskich kurortów na wyspie Long Island, w których chętnie odpoczywa od zgiełku miasta śmietanka towarzyska Nowego Jorku. We wnętrzach Hampton znajdziemy zarówno luksusowe meble i antyki świadczące o majętności ich właścicieli, jak i plecione meble czy dodatki z naturalnych tkanin, mówiące o potrzebie obcowania z naturą. Jak umiejętnie łączyć meble z różnych kolekcji, by urządzić wnętrze w stylu Hampton? Podpowiadamy!

Luksusowe meble Hamptons i ekskluzywne dodatki do domu

Luksus w stylu Hampton jest dyskretny, nie rzuca się w oczy krzykliwymi projektami ekstrawaganckich designerów. Raczej wyraża się w zamiłowaniu do wygody i niczym nie zakłóconego relaksu, który nie ma swojej ceny. Dlatego meble Hamptons służą przede wszystkim komfortowi swoich gospodarzy i ich gości. Ważne miejsce w salonie zajmuje duża i miękka sofa w jasnym kolorze złamanej bieli lub delikatnego beżu. Ułożone na niej poduszki potęgują wrażenie przytulności. Ustawione obok fotele zapraszają do odpoczynku. Mogą być obite szlachetnymi materiałami, np. aksamitem w niebieskim kolorze.

W sypialni Hampton znajdziemy szerokie wygodne łóżko, najlepiej w rozmiarze king size. Miękki tapicerowany zagłówek umożliwi wygodne czytanie przed snem. Jeśli metraż na to pozwala, sypialnię można uzupełnić o niską tapicerowaną ławę.

Plecione fotele i stoliki

Pragnienie bliskości natury może się wyrażać w takich elementach wystroju wnętrza jak meble wyplatane z rattanu czy wikliny. Nie obawiaj się obok szerokiej, luksusowej sofy ustawić wiklinowych foteli czy uzupełnić salonu o stolik kawowy wykonany z rattanu. W ten sposób jedynie podkreślisz styl Hampton panujący we wnętrzu. 

Pamiętaj jednak, by wiklinowe meble miały podobne towarzystwo. Jeśli planujesz ustawić w salonie pleciony fotel, dołącz do niego niski pleciony stolik lub kolejny fotel z tej samej kolekcji. Dzięki temu takie akcesoria nie będą wyglądały na przypadkowe, a stworzą spójną kompozycję z resztą elementów wystroju wnętrza.

Meble z duszą 

Wyjątkowe meble rodem z minionych epok doskonale wpisują się w styl Hampton. Doskonałym przykładem jest tu konsola, czyli stolik na cienkim ozdobnych nóżkach ustawiany pod ścianą, typowy dla epoki baroku i rokoko. Konsola do salonu w stylu Hampton jest wykonana z bielonego drewna. Można na niej ustawić wazon z kwiatami czy bogato zdobioną ceramiczną wazę. Takie ekskluzywne dodatki do domu znajdziesz zarówno w dobrych sklepach wnętrzarskich, jak i na serwisach aukcyjnych czy targach staroci. Warto mieć oczy szeroko otwarte, nigdy nie wiesz, kiedy trafi Ci się prawdziwa perełka!