Aranżując domowe pomieszczenia, warto wstawić do nich meble kolonialne, które wprost znakomicie łączą w sobie wiktoriańską klasykę z orientalnymi wpływami. Z jednej strony wprowadzają klimat egzotyki, z drugiej zaś potwierdzają wyrafinowany gust osób zamieszkujących dany obiekt. Posiadają przy tym szereg niezwykle cennych właściwości użytkowych.
Ciemny kolor jako główny wyróżnik
Meble kolonialne to konstrukcje wyjątkowo masywne i bogato zdobione. Wywodzą się z XIX-wiecznych Indii, będących wówczas jedną z najważniejszych kolonii zamorskich Wielkiej Brytanii. Przeważnie są wytwarzane z typowo egzotycznych gatunków drzew, takich jak choćby palisander, mahoń, teak, akacja indyjska, rattan, mango czy kauczuk. Oczywiście w sklepach można też natrafić na egzemplarze wykonane z rodzimego dębu lub sosny. Niezależnie od zastosowanego materiału, większość z nich ma dosyć głęboki, ciemnobrązowy kolor. Wersje utrzymane w jaśniejszych barwach (odcienie beżu, szarości, bieli, zieleni) stanowią raczej rzadkość, choć prezentują się równie okazale.
Pomimo oryginalnego designu omawiane meble są bardzo uniwersalne – idealnie pasują zarówno do wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznym, jak i rustykalnym, vintage, boho, eklektycznym, angielskim, a nawet loftowym.
Ponadprzeciętna trwałość idzie w parze z niebanalnym wzornictwem
W przypadku mebli kolonialnych mamy najczęściej do czynienia z konstrukcjami zaskakująco odpornymi na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza pęknięcia, odkształcenia, odbarwienia oraz zarysowania. Gwarantuje to wieloletnią eksploatację, co z kolei przekłada się na oszczędność środków finansowych.
Pamiętajmy, że lite drewno egzotyczne pozyskiwane w Azji i Afryce wykazuje niepodatność na szkodliwe oddziaływanie wilgoci, wysokiej temperatury, suchego powietrza, insektów i innych niesprzyjających czynników zewnętrznych. Pod tym względem znacznie przeważa nad drewnem europejskim. Kolejnym ogromnym atutem jest niepowtarzalne wzornictwo, obejmujące fantazyjne żłobienia (motywy florystyczne, zwierzęce, geometryczne), eleganckie okucia metalowe i dodatki w postaci elementów szklanych, tkaninowych czy kamiennych. Walory estetyczne sprzyjają ustawianiu mebli w najbardziej ekspozycyjnych miejscach domu.
Ciekawe propozycje do poszczególnych pomieszczeń
Na rynku są dostępne meble kolonialne o zróżnicowanym rozmiarze i przeznaczeniu. W salonie służącym do wypoczynku i przyjmowania gości świetnie sprawdzi się wygodna kanapa obita skórą naturalną (ewentualnie ekologiczną), fotel z pikowaniami i podłokietnikami, solidna ława oraz komoda z licznymi szufladami. W sypialni warto natomiast umieścić duże łóżko wyposażone w oparcie i baldachim, wysoką szafę skrzyniową czy konsolę przyścienną.
Jeśli zaś chodzi o kuchnię, to nie powinno w niej zabraknąć szafek z bogato zdobionymi frontami, stołu jadalnianego z szerokim blatem i tapicerowanych krzeseł. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o konieczności odpowiedniej pielęgnacji mebli indyjskich. Wymagają one regularnego usuwania kurzu za pomocą miękkiej szmatki nasączonej w wodzie z delikatnym detergentem, okresowego woskowania i pokrywania pastą lub emulsją nadającą drewnu efektowny blask.