Meble w stylu vintage cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybierane są przede wszystkim przez osoby ceniące sobie niepowtarzalność we wnętrzu, a także elegancję i ponadczasową stylistykę mebli. Jakie są charakterystyczne cechy stylu vintage? Jak zaaranżować przestrzeń w stylu vintage? Podpowiadamy.
Styl vintage a retro – jakie są różnice?
Często możemy zderzyć się z zamiennym stosowaniem określeń styl vintage oraz styl retro. Warto jednak poznać ich zasadnicze różnice.
Meble vintage
Meble vintage to oryginalne elementy aranżacyjne, które pochodzą z dawnych czasów. Przyjmuje się, że meble vintage powinny mieć co najmniej od 20 do 100 lat (co oznacza, że były one produkowane najpóźniej w roku 2000). Dlaczego wyłącznie do 100 lat? Starsze niż 100-letnie elementy wyposażenia określa się już mianem antyków.
Mebli w stylu vintage nie da się jednoznacznie scharakteryzować ze względu na to, że są to elementy wyposażenia pochodzące z różnych dekad i różniące się estetyką. Łączy je przede wszystkim nienaganna jakość i wytrzymałość. Dawniej meble produkowane były przede wszystkim z drewna, natomiast współcześnie największą popularnością cieszą się meble z tak zwanej sklejki, które nie są tak odporne, jak te drewniane.
Meble retro
Meble retro – w odróżnieniu od mebli vintage – nie pochodzą bezpośrednio z dawnych czasów, a wyłącznie są nimi inspirowane. Są to meble nowe i produkowane współcześnie. Warto podkreślić, że meble retro nawiązują zwłaszcza do prostoty w bryle oraz do wyjątkowej wytrzymałości autentycznych mebli vintage. Wysokiej jakości meble z drewna dębowego oraz bukowego w duchu vintage oferuje polski producent – marka The Beds.
Meble vintage – dlaczego są popularne?
Meble w stylu vintage zyskały na popularności przede wszystkim dlatego, że są oryginalne i unikatowe. W dzisiejszych czasach stawia się na masowość – również w produkcji mebli – nie zwracając uwagi na jakość, wykonanie czy detale. Meble vintage określane są jako meble z duszą i przeszłością. Wpasowują się w praktycznie każdą aranżację – nie musimy od razu stylizować całego mieszkania na wzór vintage.
Meble vintage wybierane są także ze względów ekologicznych – ich ponowne wykorzystanie ogranicza produkcję śmieci oraz negatywny wpływ na środowisko na skutek zastosowania np. szkodliwych klejów.
Elementy aranżacyjne w stylu vintage są nie lada gratką dla osób sentymentalnych. Polacy lubią powracać zwłaszcza do czasów PRL-u. Co ciekawe, dawniej meble charakterystyczne dla tego okresu w historii kojarzyły się z kiczem, natomiast współcześnie wracają one do mody ze względu na proste wzornictwo i funkcjonalność. Połyskujące meblościanki oraz meble na wysokich nóżkach to prawdziwy powrót do przeszłości.
Styl vintage we wnętrzu – jak go wprowadzić?
Warto podkreślić, że styl vintage we wnętrzu nie oznacza dokładnego odtworzenia aranżacji mieszkań z dawnych czasów. Pojedynczy element vintage nada natomiast charakteru i świeżości, ale także będzie współgrać z nowoczesnym wyposażeniem, warto go więc odpowiednio wyeksponować. Nie obawiajmy się tego, że na meblach mogą być widoczne ślady użytkowania – renowacja czasami może im wręcz zaszkodzić. W końcu w meblach z dawnych dekad ceniona jest przede wszystkim ich przeszłość.
Chcąc połączyć ze sobą różne elementy wyposażenia w stylu vintage, pamiętajmy natomiast o tym, aby stworzyć wrażenie spójności. Nieprzemyślane rozmieszczenie, odmienne faktury, kolorystyka drewna czy tapicerki mogą wizualnie sprawić, że pokój będzie uchodzić za zagracony.
Aranżując wnętrza, pamiętajmy o tym, że meble vintage powinny być praktyczne, wygodne oraz zgodne z ich przeznaczeniem.
W jakich pomieszczeniach możemy zastosować styl vintage?
Współcześnie styl vintage króluje zwłaszcza w domowych salonach. Z chęcią wykorzystujemy unikatowe: meblościanki, komody, witryny, stoliki, fotele czy dywany. Klimat dawnych lat możemy wprowadzić również do: przedpokoju, kuchni, sypialni. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Na pchlich targach czy aukcjach internetowych możemy upolować prawdziwe „perełki”.
Meble vintage stosuje się na przykład we wnętrzach: industrialnych, skandynawskich, loftowych, rustykalnych, eklektycznych.
Jak dbać o drewniane meble vintage?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, oryginalne meble vintage często wykonywane były z drewna. To materiał wyjątkowo wytrzymały, jednak warto o niego odpowiednio zadbać. Naturalny surowiec reaguje m.in. na wodę, wilgoć w pomieszczeniu czy na wysokie temperatury. Unikajmy więc silnych środków czystości, natomiast regularnie przecierajmy meble za pomocą suchej ścierki, np. z mikrofibry. Na drewnianej powierzchni nie stawiajmy bezpośrednio gorących przedmiotów – możemy zastosować wszelkiego rodzaju podkładki lub serwetki – a rozlane ciecze od razu wycierajmy ręcznikiem kuchennym lub ścierką.
W przypadku zarysowań i obić możemy samodzielnie przeprowadzić renowację powierzchni. Wystarczy, że sięgniemy po papier ścierny, a następnie po odpowiednio dobrany środek, czyli lakier lub olej meblarski.