Minimalistyczne biurko skandynawskie – to jest trendy!

Wśród modnych propozycji biurek, na jakie zwraca się dziś coraz większą uwagę, zdecydowaną czołówkę zajmują te, które są inspirowanie stylem skandynawskim. Ich wyjątkowa prostota w zestawieniu z nowoczesnym kształtem i jasnymi kolorami, od razu wpada w oko i sprawia, że przy takim meblu po prostu chciałoby się siedzieć.

Jak powstaje biurko skandynawskie?

Klasyczne meble skandynawskie wyróżniają się przede wszystkim ciepłem, jasnymi barwami i minimalizmem. To połączenie wynika wprost z chłodnego klimatu typowego dla Skandynawii, którego przytłaczająca szaro-burość, rozbijana jest właśnie poprzez w/w cechy mebli. Jasne, drewniane, ciepłe, z dodatkami stalowych wykończeń i naturalnych dekoracji – skutecznie ożywiają wnętrza, rozjaśniają je i sprawiają, że nawet w wyjątkowo ponurych porach roku, samo mieszkanie jest optymistyczne i mniej przytłaczające. W tym właśnie nurcie zaczęły też powstawać kultowe i niezwykle lubiane przez Polaków biurka.

Prawdziwe biurko skandynawskie to kwintesencja kilku elementów:

  • Prostoty i braku przerostu formy nad treścią
  • Wykonania w ciepłych odcieniach drewna lub drewnopodobnej płyty MDF
  • Uproszczenia korpusu i blatów do maksimum, tak by stanowiły gładką, jednolitą powierzchnię bez zbędnych udziwnień
  • Barwy białej lub ecru ze stalowymi dodatkami nóżek, które najczęściej też są pomalowane na biało
  • Zwartej formy o oczywistym przeznaczeniu, bez zapadek, bez dziesiątek szuflad, bez tajemniczych powierzchni, które służą nie wiadomo do czego itd.

Biurko tego rodzaju ma pełnić jedną, podstawową rolę: być funkcjonalne. Oczywiście jego użyteczność jest jednocześnie ściśle współgrająca z atrakcyjnym wyglądem, ale wygląd ten nie ma tu pozycji dominującej. Na biurko w stylu skandynawskim decydują się najczęściej osoby zdecydowane, ściśle wiedzące, czego chcą i marzące o tym, by przy biurku móc po prostu pracować lub uczyć się, bez dorabiania do tego całej dekoracyjnej filozofii. To mebel stworzony do gabinetów wielkich firm, biur młodych, rozwijających się przedsiębiorców, stanowczych kobiet, ale i nastolatków, dla których liczy się to, co proste, estetyczne i praktyczne.

Skandynawskie biurka robią dziś furorę zarówno w sklepach meblowych, jak i u stolarzy, którzy nierzadko wykonują je na specjalne zamówienie swoich klientów. Co ciekawe, zdecydowanie częściej sięgają po nie mieszkańcy wielkich miast, którzy w swoim szalonym trybie życia starają się chociaż w prywatnych mieszkaniach upraszczać to, co ich otacza, nadawać rzeczom funkcjonalność, zachowując jednocześnie estetyczny, ciepły i przyjemny wygląd wnętrza.