Miskant chiński „Adagio” – co o nim wiemy?

Miskanty są mało wymagającymi oraz dobrze zimującymi w naszym klimacie wysokie ozdobne trawy, które prezentują się najpiękniej jesienią, kiedy kwitną obficie. Roślina do funkcjonowania prawidłowego potrzebuje podłoża lekko kwaśnego, które musimy najczęściej przygotować specjalne. Sadzonki są głównie dostępne ukorzenione w doniczce, można zatem je sadzić przez cały okres wegetacyjny, jednak lepiej się ukorzenią oraz przezimują, gdy posadzimy je wiosną. Szczególnie popularną odmianą jest Miskant chiński „Adagio”.

Stanowisko i gleba

Miskant chiński „Adagio” należy sadzić od końca marca do końca maja. Musimy sprawdzić, czy gleba jest lekko kwaśna, wilgotna lub umiarkowanie wilgotna czy też przepuszczalna, próchnicza, żyzna, przeciętna czy też piaszczysto-gliniasta. Stanowisko musi być słoneczne czy też półcień.

Jak przygotować glebę? W pierwszej kolejności musimy odchwaścić glebę. Dokładnie się pozbywamy chwastów, aby nie konkurowały z rośliną nowo posadzoną o światło, wodę oraz pokarmowe składniki. Stosując na rabacie dodatkowo agrowłókninę lub też ściółkowanie, ograniczamy znacznie samą konieczność pielenia chwastów w przyszłości.

W obrębie całego stanowiska należy usuwać ręcznie chwasty czy też chemicznie przy pomocy herbicydu. Następnie wykopujemy dołek o szerokości czterdziestu lub pięćdziesięciu centymetrów oraz o głębokości pięćdziesięciu do sześćdziesięciu centymetrów. Dołek musi na tyle być duży, aby wsadzić nam swobodnie roślinę oraz obsypać korzeniową bryłę dookoła ziemią. Warto użyć szpadla czy też zwykłej łopaty. Należy także usypać warstwę drenażu. Świetnie sprawdzą się kamienie o głębokości dziesięciu centymetrów.

Miskant chiński „Adagio” – jak przygotować roślinę?

W pierwszym kroku należy namoczyć korzeniową bryłę na około piętnaście do trzydziestu minut. Trzymajmy całą doniczkę w wiadrze wypełnionym wodą na tak długo, aż korzeniowa bryła odpowiednio nasiąknie. Należy także usunąć suche liście oraz pędy uszkodzone. Zabieg ten ma na celu uzyskanie o wiele ładniejszego wyglądu rośliny czy też pozbycie się potencjalnych chorobotwórczych ognisk.

Następnie korzeniową bryłę umieszczamy w dołku. Bardzo istotna jest sama głębokość umiejscowienia bryły w dołku, aby nie posadzić rośliny ani zbyt głęboko, ani też zbyt płytki. Korzeniowa szyjka – to fragment rośliny pomiędzy korzeniami a pniem. Powinna się znajdować oczywiście na poziomie samej ziemi. Nie ma w tym niczego trudnego. Na pewno poradzimy sobie z uprawą tych przepięknych traw ozdobnych. Musimy uważać, ponieważ mogą być uzależniające.