Miskant chiński Red Chief – co powinniśmy wiedzieć o tej roślinie?

Miskant chiński Red Chief to bardzo niska odmiana miskanta. Pod bardzo zwiewnymi kwiatostanami może się pochwalić bardzo zjawiskowym wybarwieniem w porze jesiennej. Miskanty to bardzo dobrze zimujące w naszym kraju trawy ozdobne. Szczególnie polecana jest właśnie odmiana „Red Chief”.

Wygląd odmiany Red Chief

Miskant chiński Red Chief jest jedną z niższych odmian. Poznamy ją po zwartych kępach kulistych. Liście się przewieszają w ¾ wysokości. Jeśli chodzi o wysokość to średnio uzyskuje między sześćdziesiąt a osiemdziesiąt centymetrów wysokości. Liście są bardzo wąskie i zielone. Miskant dosyć późno rusza z samą wegetacją. Ma to miejsce dopiero w maju. Jednak szybki wzrost sprawia, że już w miesiącu czerwcu roślina przepięknie wygląda na rabatce. Jesienią się przebarwia na kolor pomarańczowy oraz czerwony. Wygląda to niesamowicie efektownie.

Kwiatostany są barwy ciemnoróżowej i pojawiają się dosyć późnym latem, wystając ponad wysoką kępę liści. Pozostaną one na roślinie aż do wiosny, stanowiąc atrakcję ogrodu zimowego. Podczas kwitnienia miskant uzyskuje wysokość dziewięćdziesiąt do sto dziesięć centymetrów. Kolor kwiatostanów w miarę przekwitania się staje rdzawo-brązowy.

Miskant chiński Red Chief – jakie stanowisko oraz jak uprawiać?

Musimy wiedzieć, że miskanty lubią wodę oraz słońce. Przy podłożu stale wilgotnym, ale nie mokrym, w pełnym słońcu przepięknie rosną oraz kwitną. Cieszą tym samym właściciela ogrodu przez znacznie większą część sezonu. Nawet zimą. Z kolei w lekkim półcieniu roślina także urośnie.

Rośliny preferują podłoże żyzne oraz umiarkowanie żyzne. Są bardzo tolerancyjne względem PH, chociaż najbardziej im odpowiada odczyn lekko kwaśny. Poradzą sobie także na przeciętnych glebach. Na pewno nie są to żarłoczne rośliny i wystarczy m pryzma jesienna z kompostu mniej więcej raz na dwa czy też lata.

Ich jedyne wymagania to, ab gleba sama w sobie była odpowiednio zdrenowana, wilgotna, ale nie z wodą stagnującą. W przypadku gleb ciężkich wykonać należy drenaż oraz ją wzbogacić kompostem podczas samego sadzenia rośliny.

Młode egzemplarze koniecznie należy osłaniać na okres zimy. Kłosy miskanta warto pozostawić na rabacie do wiosny. Można je na przykład związać w snopek. Będą zdobić zimą ogród, a przy okazji będą stanowiły naprawdę dobrą ochronę przed mrozem, przez zbieraniem się wody oraz śniegu w części centralnej kępy. Wiosną musimy je usunąć. Dzięki temu nowe źdźbła będą miały nowe miejsce. Na pewno będziemy dumni z tej odmiany i będziemy mogli cieszyć oczy.