Miskant chiński „Strictus” – przepiękna roślina

Czy wiesz, że miskant chiński „Strictus” został wyróżniony nagrodą brytyjską Award of Garden Merit, która jest przyznawana przez RHS (Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze). Jej równowąskie oraz zielone liście ozdobione są poprzecznymi, efektownymi oraz kremowożółtymi paskami.

Opis rośliny

Miskant chiński „Strictus” jest trawą o zwartym oraz wzniesionym pokroju. Roślina ta tworzy gęste oraz duże kępy, które dorastają do dwóch metrów wysokości. Jej równowąskie oraz zielone liście są ozdobione poprzecznymi, kremowożółtymi oraz poprzecznymi paskami.

Liście sama w sobie dorastają do metra długości. Są bardzo podobne do liści odmiany o nazwie „Zebrinus”, ale jednak w odróżnieniu od nich są o wiele bardziej wyprostowane. W przeciwieństwie do większości onnego rodzaju gatunków traw międzywęźla miskantów, a więc odcinki pędu pomiędzy kolankami, nie są puste wewnątrz lecz wypełnione rdzeniem gąbczastym.

Wśród bardzo licznych odmian miskantów wiele jest uprawianych nie tylko z uwagi na ulistnienie atrakcyjne, ale także efektowne oraz obfite kwitnienie. Niestety w przypadku odmiany o nazwie „Strictus” wierzchowe oraz różowe kwiatostany się pojawiają niezmiernie rzadko, zwykle pod sam koniec lata i tylko w rejonach najcieplejszych kraju o bardzo długim okresie wegetacyjnym. Jednak dla wszystkich osób, które wykazują alergię na pyłek cecha kwitnienia ograniczonego może być jednak sporą zaletą.

Miskant chiński „Strictus” wymagania oraz uprawa

Miskant chiński preferuje żyzne gleby, o PH obojętnym czy też lekko kwaśny, stanowiska osłonięte, zaciszne, jak i także słoneczne. Gleba cały czas wilgotna gwarantuje bujny oraz szybki wzrost. Z kolei unikać należy miejsc suchych lub też podmokłych. W pierwszym roku uprawy zabezpieczyć warto wszelkie rośliny na zimę. Najlepiej kępy obsypać trocinami, korą, słomą czy też liśćmi.

Kępy miskantów niezwykle oryginalnie oraz ciekawie się prezentują bardzo późną jesienią, gdy już pędy i liście zasuszone pokryje szron srebrzysty lub też przyprószy pierwszy śnieg. Wiosną kopczyki trzeba usunąć, a zaschnięte oraz zeszłoroczne pędy obciąć przy ziemi bardzo nisko. Wokół roślin rozsypać można nawóz wieloskładnikowy uniwersalny.

Miskant chiński wykazuje tolerancję znaczną na zanieczyszczenie powietrza oraz gleby, jak i także wysokie zasolenie samego podłoża. Długowieczność oraz trwałość to następne zalety tejże jakże cennej odmiany. Rośliny, które są posadzone w jednym miejscu świetnie rosną, jak i także zachowują bardzo ładny pokrój przez wiele, wiele lat.