Miskant cukrowy – niezwykła trawa ozdobna

Jeśli myślimy o pięknych, ogromnych łąkach, które przybierają niezwykłe kolory o zachodzie słońca, to  z całą pewnością mamy na uwadze miskant cukrowy. Ta trawa ozdobna ma w sobie niekwestionowany urok, jednak dość szybko zabiera miejsce innym roślinom. Jeśli chcesz stworzyć bajeczny ogród, przepełniony wysokimi trawami, w którym wszystkie rośliny mają swój kąt, to koniecznie powinnaś zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację miskanta. Jak wygląda uprawa i jakie ma wymagania ta czarująca trawa ozdobna? Sprawdź zanim kupisz! 

Czym dokładnie jest miskant cukrowy? 

Ta niezwykła trawa ozdobna pochodzi z rodziny wiechlinowatych. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są ogromne kępy, w których rośnie. Miskant osiąga około 1,5 metra wysokości, jednak przy sprzyjających warunkach może urosnąć nawet do 2,5 metra. Jego rozrost przypisuje się podziemnym rozłogom, które przyczyniają się do wyrastania mocnych, cienkich i długich liści. Źdźbła miskanta początkowo wznoszą się ku górze, lecz w miarę wzrostu przybierają estetyczny, łukowaty kształt.

W okresie letnim miskant cukrowy przybiera kolory zieleni, czerwieni i brązu, jesienią zaś trawa przebarwia się na złoto lub brązowo. Rozkwit tej odmiany trawy ozdobnej przypada na sierpień i wrzesień, wtedy też można dostrzec długie na 20/ 30 centymetrów, kremowe, lekko zaczerwienione kwiaty, które urzekają swoim urokiem aż do wczesnej zimy. 

Jak pielęgnować miskant? 

Ten rodzaj trawy ozdobny jest niezwykle łatwy w uprawie. Właściciele miskanta powinni zwrócić uwagę na jego rozrost, bowiem w krótkim czasie ta efektowna ozdoba może zamienić się we wroga innych roślin, znajdujących się w ogrodzie. W celu ograniczenia ekspansji warto zastosować przegrody dla trawy, które świetnie sprawdzą się szczególnie przy niewielkich powierzchniach. 

Aby trawa ozdobna mogła zachwycać nas swoim urokiem przez długi czas, należy ją usadowić na słonecznym stanowisku, które jest dodatkowo chronione przez wiatrem – pod wpływem silnych podmuchów trawa może zacząć się wylegać. Miskant cukrowy nie ma zbyt dużych wymagań, dotyczących podłoża. Świetnie poradzi sobie w każdej ziemi, jednak preferuje gleby żyzne, lekkie, o kwaśnym lub obojętnym pH. Nie straszne są również dla niego susze – doskonale poradzi sobie bez wody nawet przez wiele tygodni i bez trudu wytrzyma nawet 30 stopniowy mróz.

Wiosną właściciele miskanta powinni zwrócić uwagę na dostarczenie roślinie nawozu wieloskładnikowego, o dużej zawartości azotu, a także o ściśnięcie naziemnej części rośliny – to własnie przez oddzielenie się rozłogów następuje jego rozrost.