W poszukiwaniu oryginalnej i wciąż jeszcze mało znanej w Polsce rośliny, które mogłaby stanowić przepiękną ozdobę ogrodu, warto zwrócić uwagę na miskanta olbrzymiego. Gatunek ten przybył do Europy z Azji Południowo-Wschodniej i z racji na swoje małe wymagania i szalenie efektowny wygląd, zwraca dziś coraz większą uwagę ogrodników. Miskant jest typem wysokiej, dochodzącej do nawet 4 metrów trawy ozdobnej, którą formować można w zadziwiające kępy i krzewy!
Miskant olbrzymi giganteus – nutka egzotyki ogrodowej
Odmiana, jaką jest miskant olbrzymi giganteus, jest tak naprawdę krzyżówką miskanta chińskiego i cukrowego, która, co ważne, powstała w absolutnie naturalny sposób. Kwiaty tych roślin rosnąc obok siebie, zaczęły się krzyżować, wydając na świat niezwykłego giganteusa! Imponujące rozmiary, zarówno jeśli chodzi o wysokość tej rośliny, jak i jej grubość (pojedyncze trawy osiągają ok 1 cm grubości), sprawiły, że wykorzystywana jest ona dzisiaj nie tylko jako piękna, pojedyncza dekoracja ogrodu, ale i doskonały sposób dzielenia części posiadanego areału na różne powierzchnie. Miskant olbrzymi jest również chętnie stosowany jako żywopłot: wspaniale rozwija się wzdłuż parkanów, nie wymaga wiele pracy, a późną jesienią nabiera wspaniałej, słomkowej barwy, która zachwyca oko.
Co ciekawe, ta trawa ozdobna od czasu do czasu zakwita. Nie dzieje się to każdego roku, ani w każdym miejscu, a wyłącznie w rejonach o długiej wegetacji. Jej kwiaty są wtedy palczasto-groniaste, lekko srebrzyste, a następnie zamieniają się w puszyste wiechy, które mogą osiągać nawet trzydzieści centymetrów długości.
Miskant olbrzymi preferuje gleby żyzne, ale i piaszczysto-gliniaste, nie wymaga nawożenia, ceni stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Nie lubi jedynie miejsc, które latem zupełnie się wysuszają, albo są skrajnie podmokłe. Ważnym atutem tej trawy ozdobnej jest jej wysoka mrozoodporność. Jedynie w pierwszych dwóch latach warto zabezpieczyć go na zimę (obsypując przy ziemi korą lub liśćmi i formując charakterystyczne kopce), tak żeby było mu ciepło. Po tym okresie takie działania nie będą już koniecznie, a roślina odwdzięczy się pięknym wyglądem i będzie odporna nawet w największe mrozy.
Dodatkową zaletą gatunku jest duża tolerancja na zanieczyszczenie gleby oraz powietrza. Minimum troski, jakiej wymaga miskant, a także jego niezwykła trwałość, długowieczność i wytrzymałość, sprawiają, że doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych, parkach i miejscach publicznych, a także wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba atrakcyjnego odgrodzenia powierzchni przed okiem innych.