Rustykalizacja wnętrz domowych, czyli nadawanie im typowo wiejskiego charakteru, staje się w Polsce coraz modniejsza. Tęsknimy za czasami dzieciństwa, sielskich wakacji u babci na wsi, ale i wspominamy klimat, jaki miały ówczesne wnętrza. Zapach świeżo pieczonego chleba, jasne ściany i drewniane wykończenia, regionalne dekoracje, wiklinowe kosze i wazony pełne polnych kwiatów – to wszystko robi na nas z perspektywy czasu duże wrażenie i coraz chętniej przenosimy je na grunt własnego mieszkania.
Kuchnia w stylu rustykalnym – ważne początki
Pierwszy plan zaaranżowania kuchni na nutę klimatów wiejskich („rustic” to po łacinie „wiejski”) warto zacząć od przyjrzenia się inspirującym zdjęciom takich wykończeń w internecie. Na stronach typowo wnętrzarskich, ale i u licznych blogerów lubujących się w stylu wiejskim, możemy zobaczyć jak wygląda kuchnia w stylu rustykalnym – urządzona z nutą wspomnień i jednocześnie z pełnym zachowaniem nowoczesnej funkcjonalności tego pomieszczenia.
Naszą uwagę powinno zwrócić zachowanie w niej takich elementów, jak kolorystyka typowa dla stylu (barwy jasne i kremowe przeplatane z ciepłymi odcieniami drewna), dekoracje nawiązujące do wsi (kosze z wikliny, narzutki i serwety z koronki lub ręcznie robione na szydełku) oraz meble prostolinijne, otwarte i pozwalające na wyeksponowanie znajdujących się w nich przedmiotów (kredensy z przeszkleniami, niezabudowane regały).
Ważnymi punktami stylu rustykalnego w kuchni są też pastelowe dodatki, bez przerysowanych i zbyt jaskrawych klimatów. Sięgając do inspiracji babciną kuchnią na wsi, warto też zwrócić uwagę na fakt jej szerokiego otwarcia: to wnętrz przestronne, jasne, pełne dziennego światła, nierzadko z patelniami, garnkami czy ceramiką ozdobną ustawionymi wprost na blatach, bez kamuflowania ich w głębi szafek.
Podłogi takiej przestrzeni warto utrzymać w drewnie: mogą to być panele z litych desek, koniecznie w kolorach ciepłych, bez głębokich barw typu kasztan, a już na pewno nie w czerni! Można również wykorzystać kamienne czy ceramiczne płytki stylizowane na drewniane, dzięki czemu uzyska się efekt rustykalny, a na podłodze nie będzie klasycznego drewna. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie przez wzgląd na dużą ilość wilgoci w kuchniach, co nie sprzyja tradycyjnym panelom z drewna. Takie rozwiązanie może być idealne do zachowania podłogi w doskonałym kształcie przez wiele lat.
Pomysłowymi dekoracjami do kuchni rustykalnych są kłosy zbóż zatknięte w wysokich wazonach, ręcznie szydełkowane poduszki w barwach polnych kwiatów, wiklinowe plecionki, makatki i soczyste zioła umieszczane w odpowiednich pojemnikach.