Modne struktury na ściany – możliwości wykonania i pomysły!

W polskich domach coraz częściej zamiast tapet, fototapet czy jednolitej kolorystyki nanoszonej zwykłą farbą na ścianach, pojawiają się niezwykle dekoracyjne, zupełnie nowe kreacje! Odpowiadają za nie tzw. struktury, które tworzą na ścianach niemal artystyczny efekt i od razu przykuwają wzrok. Jak powstają i czy można wykonać je samodzielnie, sprawiając, że mieszkanie zyska zupełnie nowy blask i efektowne wykończenie?

Czym są struktury na ściany?

Popularne struktury na ściany są specjalistycznym produktem malarskim, który dzięki swojej specyfice pozwala zrobić na ścianie coś zupełnie innego. Tzw. farby strukturalne, ale i tynki dekoracyjne nanoszone na powierzchnię ścian, belek sufitowych a nawet obudowy kominka pozwalają stworzyć na nich wrażenie trójwymiarowości, która widoczna jest gołym okiem. Potencjał struktur jest ogromny: mogą one dawać efekt pomarszczonej ściany, pozwolą zaprojektować na niej „maziaje” układające się w konkretny kształt, albo nawiązujące do dawnych inspiracji architektonicznych. Mogą mieć połysk, jakby były polerowane, błyszczeć pod wpływem padającego na nie światła (metalizowane) lub tworzyć wrażenie głębi pełnej matowego spokoju.

Aktualnie na rynku produkcja coraz to nowszych struktur rozwija się w najlepsze! Co ciekawe, do ich położenia wcale nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy budowlanej ani zatrudniać do tego fachowców. Producenci struktur zadbali o to, by instrukcja ich nakładania była na tyle prosta, że bez problemu sami sobie z jej umieszczeniem poradzimy. A to może być naprawdę dobra zabawa!

4 pomysły na ciekawe struktury ścienne:

Drobnoziarnisty tynk mineralny zwany trawertynem – świetnie odwzorowuje naturalny wygląd trawertynu, a udekorowanie nim ściany daje efekt naturalny, elegancki i jednocześnie pozbawiony przesady zdobniczej. Świetnie wygląda w zieleni, barwach ecru i wydaniach jasnych.

Strukturalna farba akrylowa zwana stiukiem weneckim – intensywnie błyszcząca, wyglądająca tak, jakby ścianę wypolerowano na wysoki połysk. Całość tworzy wrażenie umieszczenia na ścianie szlifowanego marmuru, chociaż oczywiście nie jest to marmur, ale jego efekt ma się zdecydowanie taniej!

Farby strukturalne z efektem przetartych cząstek tynku – rewelacyjne do wnętrz, których klimat chcemy utrzymać w nieco podstarzałym, ale szykownym stylu.

Zmięty papier – system dekoracji pozwalający na stworzenie przestrzennego wzoru, który po dodatkowym polakierowaniu farby strukturalnej dodatkiem metalicznym, wygląda jakby błyszczał. Nietuzinkowo i naturalnie!