Przyjemne w dotyku, ciepłe i otulające koce z tzw. wełny czesankowej są zdecydowanym hitem ostatnich sezonów. Zainteresowanie nimi rośnie wraz ze zbliżaniem się chłodniejszych dni – a zimą przeżywają w sklepach prawdziwe natarcie klientów. Trudno się temu dziwić – zachwycają grubym splotem, który prezentuje się fantazyjnie na sofie, fotelu czy łóżku, a do tego są wyjątkowo przyjemne w dotyku. Dziś można je dostać zarówno w sklepach, u fanów, którzy wytwarzają je ręcznie, jak i pokusić się o samodzielne wykonanie.
Kocyk z wełny czesankowej – sposób na stylową ozdobę łóżka
Trudno zaprzeczyć temu, że pledy z wełny czesankowej mogą stanowić jedną z najbardziej atrakcyjnych metod zdobiących domowe wnętrza. Dostępne w setkach kolorów jednolitych, ale i mieszanych – są efektowne i przyciągają spojrzenia. Zanim jednak przymierzymy się do ich zakupu lub własnoręcznego wykonania, warto wiedzieć, czym jest taki kocyk z wełny czesankowej?
W najprostszym wyjaśnieniu: to pledy wykonywane z sierści różnych gatunków zwierząt. Najchętniej wykorzystuje się tu wyczesaną wełnę owczą, wielbłądzią, ale również pochodzącą od lamy. Długość takiej wełny musi być odpowiednio duża, a w najciekawszych przypadkach dochodzi nawet do 40 cm. Przed przystąpieniem do przędzenia tej wełny, i to jest tutaj najistotniejsze (!) – wielokrotnie przeczesuje się ją odpowiednimi szczotkami, co sprawia, że staje się ona wyjątkowo miękka, lekka i gładka. Następnie włókna układa się blisko siebie, koniecznie równolegle i przystępuje do splatania tak powstałego „sznura”.
Samodzielne wykonanie kocyka z użyciem takiej wełny dostarcza z pewnością mnóstwa atrakcyjnej rozrywki, chociaż niewprawne dłonie mogą mieć z tym duże wyzwanie. Warto tu posiłkować się tutorialami z internetu. Można je znaleźć na blogach, youtube, ale i na popularnych dziś forach dyskusyjnych DYI ( Do it yourself – Zrób to sam). Samą wełnę kupi się bez problemu w sieci, ale jej koszt (to ważne!) jest dość wysoki i sprawia, że ręczne wykonanie staje się często droższe niż kupienie gotowego modelu.
Cena gotowych kocyków czesankowych zależna jest od czasu ich wykonania, rodzaju użytej wełny oraz wielokrotności jej wyczesywania przed splataniem. Może osiągać od 300 do nawet kilku tysięcy złotych.
Są to jedne z najbardziej luksusowych koców na rynku i droższe są tylko wyroby z egzotycznych odmian wełny. Koc z alpaki (baby alpaca) lub kaszmiru bez domieszek innych włókien, może kosztować grubo powyżej tysiąca złotych jednak ich dostępność jest bardzo ograniczona
Wady? Owszem! Kocyki czesankowe stosunkowo ciężko się czyści. Spleciona wełna zalana np. gorącą kawą czy herbatą, albo poplamiona sosem toffi, jakiego użyliśmy do polania lodów, może okazać się niezwykle trudna w doprowadzeniu do porządku. Pasma wełny będą się ze sobą sklejać, a ich rozdzielenie i doczyszczenie wymaga ogromnej precyzji. Tym bardziej warto pamiętać, by do posiłku odłożyć kocyk na bok – to się opłaca!